Снимка: iStock
Повечето жени, майки и бъдещи майки са чували за следродилната депресия. Това е състояние, което никоя жена не би искала да изпита, но въпреки това се наблюдава и то нерядко.
Съществува обаче и предродилна депресия или депресия по време на бременност. Какво представлява тя и какви са симптомите?
Хормоните по време на бременност се променят. Това предизвиква колебания в настроението. Често тези промени могат да предизвикат изпадане в депресия. В допълнение всички неудобства и дискомфорт по време на бременността могат да допринесат за влошаване на себеусещането.
Симптомите на предродилна депресия са:
Колко често се случва?
За съжаление, предродилната и следродилната депресия са често срещан феномен. Приблизително около 1 жена на всеки 10 изпитва това състояние.
Какво трябва да направите?
Преди всичко трябва да признаете проблема. С отричането му ще утежните още повече положението. Не обвинявайте себе си и не мислете, че ще сте лоша майка, която няма да обича бебето си.
Депресивните състояния възникват не по вина на пациента.
Какво може да предизвика предродилна депресия?
Как се лекува предродилна депресия?
Предвид състоянието на бременната жена и факта, че носи жив организъм в своя, употребата на лекарства е последната мярка, която може да се предприеме.
Обикновено се набляга преди всичко на насърчаване на самопомощта, подкрепата от близките, психологичната терапия и когнитивната поведенческа терапия.
В тежки и крайни случаи се предписват антидепресанти, особено ако сте имали тежки депресивни епизоди в миналото.
Снимки: iStock