Снимка: Reuters
Приятел в нужда се познава – е може би най-популярната българска поговорка. Нуждаем се от приятелите ни в делник и в празник, в трудните моменти, но и в щастливите мигове. Често те са хората, които стоят физически и емоционално по-близо до нас отколкото роднините ни.
Според психолози най-добрите приятели са нещо като супер героите от филмите.
Бързият
Той е ентусиастът, чието сърце и мисъл ври и кипи. Когато му се обадите за помощ – веднага се отзовава – физически, със съвет, със съчувствие, като потърси съдействие от свой приятел.
Реалистът
Той е стъпил здраво на земята, с двата крака, с практическа мисъл. Той е идеалният ориентир в размирни и смутни времена – ще разтвори пътната карта пред вас, ще ви ориентира и няма да ви позволи да затънете в проблема.
Искреният
Знаете, че когато ви направи комплимент, значи наистина сте направили нещо добре. В него няма капка лицемерие или задна мисъл.
Феята от приказките
Той/тя могат да ви съчувстват, прегърнат, успокоят и да намалят наполовина болката ви като с магическа пръчка. Дори без да са завършили психология, достатъчно е да имат отзивчиво и добро сърце.
Примерът за подражание
Той има няколко качества/подходи към живота, които много харесвате и се опитвате да му подражавате. Той ви дърпа напред и нагоре.
Добрият приятел не се натрапва, не ревнува от другите ви приятели и дейности. Не ви иска непрестанно услуги или пари назаем. Интернет ни осигури и специалната група на виртуалните приятели – те са съвсем близо до нас, на един клик разстояние, всяка сутрин пием кафето си заедно, а вечер си казваме „Лека нощ“. С някой сме се виждали веднъж или дори не се познаваме на живо. Въпреки това те са ни близки по дух и интереси.
И ако някой днес смее да се оплаче, че няма приятели – бързо да си купи компютър и да си направи регистрация в най-голямата социална мрежа и след месец да сподели как се чувства.