Снимка: outnow.com
Бракът има своите възходи и падения, както всяко нещо в живота. Невъзможно е да няма лоши моменти, спадове и дори депресия от страна на единия партньор, а понякога дори и на двамата. Това е нормална човешка реакция и нормално човешко поведение, срещу което сами трудно можем да се борим. Затова са нужни двама и ако единият от вас има психологически проблем, който го тласка към затваряне в себе си и нежелание да споделя и да комуникира, вие ще трябва да му помогнете!
Депресия
Обикновено депресията се свързва с нежния пол, но се оказва, че много мъже страдат от този психологически проблем. Спусъците, които отключват тези психологически механизми са много. В брачните двойки това може да бъде появата на децата, рязката промяна в отношението на жената към мъжа и обратно, особено при обгрижването на децата.
Добър лек за депресията е комуникацията, проявата на разбиране и най-вече – стремеж заедно да преодолеете трудния депресивен епизод от живота ви.
Общувайте
Нека вашият проблем излезе наяве! Нека се сдобие с име! Не се страхувайте да го назовете и да говорите за него с истинското му название. Само така най-лесно ще го преборите. Намаляването на комуникацията увеличава нивата на стреса, провокирани от чувството за неразбиране от другия. Чрез общуването най-добре ще набележите горещите точки, върху които да работите.
Протегнете ръка
Много лесно човек, изпаднал в депресия започва да се срамува от това какво изпитва, започва да се затваря в себе си и да отказва помощ. Ако не виждате друг изход за излизане от ситуацията, обърнете се към специалист терапевт, който ще ви насочи към най-правилната терапия. Но направете всичко възможно да покажете на човека до себе си, че вие сте до него и сте протегнали ръка. Той само трябва да я поеме.
Упражнения
Упражненията винаги са добро средство за облекчаване на депресията, и не само. Независимо дали ще се разходите със съпруга си в парка след работа или ще отидете заедно във фитнеса, упражненията под всякаква форма помагат срещу стреса. Стресът и депресията се покачват непрекъснато, а много хора се чувстват все по-уморени, за да тренират и загърбват този полезен метод за релакс.
Избягайте
Ако е възможно организирайте си един уикенд само за вас двамата. Отидете някъде на почивка, спа, ски, разходка в планината или просто на пикник. „Бяганията“ от реалността дори за кратък период от време сближават изключително много, насърчават комуникацията, заради усамотението и намаляват нивата на депресията. Ако ефектът е само временен, значи няма да е зле да зачестите бягствата.
Дайте малко пространство
Почти на всички жени им се случва да досаждат на партньорите си с излишни въпроси, особено когато той е унил и обезверен. Защо си разстроен? Какво ти е? За мен ли е това? Дебела ли изглеждам с тази рокля? Много често с такива въпроси подтикваме партньора си още повече да се затвори в себе си. Това непрестанно досаждане има обратния ефект върху депресията. Трудно е да не задаваме тези въпроси, по-важното е кога да ги задаваме. Добре е да се научим кога и какви въпроси да задаваме, за да запазим личното пространство на партньора си и своето собствено.
Насърчавайте хобито му
Много силен признак, че съпругът или партньорът ви е в депресия е, когато той изгуби желанието си да практикува любимото си хоби. Изгубването на още една любов може да доведе до още по-тежка депресия. Хобитата са начин за справяне с трудности, натовареност и проблеми. Те са метод за бягство от реалността поне за малко. Затова ги насърчавайте колкото се може повече.