Снимка: Thinkstock
Поведението и дисциплината на едно дете няма да се изградят сами, освен ако родителите не помогнат това да се случи. Ако децата бъдат оставени да се развиват сами, без напътствия, забележки, обяснения и комуникация, рисковете ценностната им система и дисциплината им да са на критично ниско ниво са големи.
Много хора се хващат за понятието 'дисциплина' като смятат, че строгите правила на дисциплина могат да накърнят самочувствието на детето и да се отразят на по-нататъшното му формиране като човек.
Други родители пък са любители на строго авторитарното възпитание без да си дават сметка какви отражения може да даде то. Тук важи златното правило, а именно – правилото за златната среда. Тя, разбира се, е трудно постижима.
Но има някои базови постулати, които ще ви помогнат да отработите по-добри техники за създаване на дисциплина и възпитание. Кои са те?
Здрава връзка с детето
За да бъде ефективна дисциплината, която се опитвате да наложите, трябва преди това да сте изградили здрава връзка с детето. То ще се вслуша във вашите напътствия и забележки само тогава, когато ви уважава и разбира намеренията и подбудите ви.
Винаги намирайте време за детето си. Оставяйте го при баби и детегледачки само в краен случай. Ако детето се чувства изоставяно в най-крехка възраст, съществуват рискове от пропукване на отношенията и близостта.
Дисциплината трябва да бъде обучаващо средство
Не е добре просто да кажете на детето, че трябва да свърши нещо. Редно е да му бъде обяснено защо изисквате това от него. Не изпадайте в подробности, обикновено са излишни. Нужни са няколко думи, но да са право в целта.
Дисциплината трябва да бъде последователна
Изобщо, възпитателните методи трябва да са последователни. Родителите трябва много да внимават какво казват, защото може и да бъде използвано срещу тях. Децата помнят и разбират, независимо дали на нас ни се струват още малки.
Пък и е объркващо да чуват различни изисквания, които са ни угодни в момента. Трябва да се мисли в перспектива.
Последствията трябва да са моментални
Ако имате забележки към поведението на детето, трябва да реагирате веднага. Ако търпите и мълчите и се надявате детето само да се поправи рискувате да избухнете в един момент и да започнете да изреждате всички неща, които то е направило погрешно, излъгало е или не се е справило.
Важно е всички забележки да бъдат отправяни веднага, без отлагане. Разбира се, придружени с подходящи обяснения и бъдещи изисквания.
Забележките трябва да бъдат възприети като честни от детето
Именно затова са обясненията. Ваша отговорност като родители е да откриете точния подход. На всички деца първоначално им се струва, че родителите постъпват безкрайно несправедливо с тях като им се карат, забраняват им нещо или ги наказват.
Тънкият момент е да накарате детето да разбере истински защо го правите.