“За съжаление броят на изоставените деца у нас на 100 000 души е сравним с този в Молдова, Беларус, Украйна и Русия”, заявява още Петрова и допълва, че всяка година около 1000 бебета от родилния дом отиват направо по домовете.
Според Събина Събева, директор на Международна социална служба, парите, които сега се дават “за бетониране на социалните институции”, където не се осъществява никаква реформа, а само се правят най-належащите ремонти, могат да бъдат пренасочени към създаването на комплексни, превантивни услуги в общините.
За да стане това възможно, трябва всяка община да оцени необходимостта от предоставянето на подобни услуги, които да са достъпни за всяко семейство. Целта е да се намали броят на изоставените деца.
Според Събева превантивната работа трябва да започва при всяко съмнение, че новороденото ще има някакъв проблем. Броят на изоставените новородени в София при предоставяне на такава услуга е намалял със 70 %.
Друга подобна услуга е подкрепата за самотните майки и за родителите на деца с психични и физически увреждания.
Изпълнителният директор на Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения Соня Владимирова заявява, че държавата трябва да “поеме своята отговорност и да бъде създаден национален план, който координира всички дейности по намаляване на броя на изоставените деца.”
Владимирова казва, че до 10 години е възможно закриването на домовете, ако сега започне създаването на малки алтернативни жилища за по 5-8 деца, където те да се чувстват като у дома си.