Снимка: istock
Изневерите са една от най-неприятните части от любовния живот на една двойка. Никой не иска да попада в капана на изневярата. Това е обида, която мнозина не могат да простят.
Но пък невинаги е нужно да казвате, че сте изневерили, нали? В най-добрия случай вашата искрена изповед ще накара партньора ви да ви прости, да ви разбере и да преглътне. Но в живота нещата невинаги протичат по такъв благоприятен сценарий.
Дори собствената ви съвест да ви обвинява, да ви кара да се чувствате като егоист, като нарцистичен и самовлюбен човек, мислещ само за себе си – поспрете за миг и обмислете всичко.
Изневярата може да е подтикната от липса на любов, от липса на интерес, от непреодолими проблеми и различия, които не можете да преглътнете. В тези случаи вероятно няма смисъл да мълчите. Така само ще продължавате агонията.
Но ако все още се чувствате добре във връзката си и тази изневяра е била моментно залитане, което не е повлияло на чувствата ви, нито е провокирано от липсата на такива към партньора ви – замълчете.
В кои случаи е добре да обмислите дали си струва да се правите на честен герой или да замълчите в името на това да си запазите връзката?
Ето върху какво да помислите:
На какво се държи връзката ви?
Ако си отговорите на този въпрос, може и да размислите дали да си признавате изневярата. Моментното желание да прекараш нощта с друг човек не означава задължително, че си спрял да обичаш половинката си, или поне в определени случаи.
Преценката на това върху какво се крепи връзката ви ще ви даде яснота. Все още обичате партньора си – не му казвайте за изневярата. Все още имате бъдеще заедно – не му казвайте. Все още ви крепят общи ценности – не му казвайте.
Контролиращ ли е партньорът ви?
Когато единият партньор упражнява натиск и контрол върху другия, често се получава така, че потиснатият търси утеха другаде. Ако при вас нещата стоят по подобен начин, тогава вероятно е по-добре да признаете за изневярата си. От реакцията на партньора ви ще си проличи какъв ще е изходът от ситуацията.
Пък и вашата настройка е най-важна в случая. Ако потиснатостта ви е накарала да търсите утеха на друго място, значи връзката ви не ви се отразява добре.
Психически устойчив ли е партньорът ви?
Това също има значение, когато имате колебание дали да признавате подобна вина или не. Ако партньорът ви е силен психически и подозирате, че ще приеме нещата по-философски – кажете му. Така може и да успеете да изгладите някои проблеми помежду си. Немалко двойки са станали по-сплотени след подобно разтърсване.
Но ако смятате, че това ще го съсипе, пък и вие нямате намерение да го зарязвате – не му казвайте. За доброто на връзката ви е.
Как ще се отрази на децата ви (ако имате такива)?
Ако имате деца, ще трябва да помислите и за тяхното психическо състояние. Задълбоченият анализ на собственото отношение към проблема е важно, за да ви помогне в решението. Ако не си представяте живота си с разбито и разделено семейство след мимолетна изневяра, премълчете.
Изборът не е лек и вероятно няма еднозначно решение. Но все пак помислете добре дали откровената изповед ще ви помогне или тъкмо обратното.
Снимки: iStock