Снимка: Sxc.hu
Спомняте ли си тази приказка на Ран Босилек „Отишла баба за дренки“? Със захладняването се сетих за дренките и чак сега направих връзката, че дрянът ражда дренки. За дрянът се сещах само по Нова година, а виж ти, виж ти, какво можех да изпусна... малките червени, вкусни е спорна тема /много може би няма да определят дренките точно като вкусни/, но полезни плодчета. Някой друг съвсем да е изключил, че съществуват дренки?
Като че ли за дренките се сещаме изключително рядко.
Например когато се разхождаме в гората и случайно ни спират погледа и разквасват устата. Ако има някой вещ наоколо, когато попитаме: „Ау, какво е това, дали се яде.“ Да ни каже яде се, яде се и е много полезно. Затова се сетих да ви амбицирам да се оглеждате наоколо и да ги търсите по пазарите.
За какво са полезни дренките?
Дренките са полезни също така и при чернодробни, бъбречни и сърдечносъдови заболявания. Справят се отлично с анемията.
В народната медицина се използват и при стомашно-чревни проблеми (гастрити, колити), при простуда и грип, като имуностимулант, дори при лечение на туберкулоза. Смята се, че повишават апетита.
След като ги наберете може да издържат и една седмица. Може да ги изсушите или консервирате.
От тях можете да си направите класически компоти, желета и сладка. Ако сте по-здравословно настроени може да си направите и всякакви ароматни кремчета с мед или сладки сосове.