Снимка: Reuters
Често асоциираме определена музика или аромат с определен вид емоции. В първоначалния момент, когато слагате парфюм върху себе си или слушате хубава музика у дома или в заведение, започва формиране на нервни връзки, които преплитат аромата с емоциите. Силата на миризмите и чувствата, които остават във вас се коренят в една и съща мрежа от мозъчни структури, наречена лимбична система.
Според изследвания човек може да си припомни събития и факти, вдишвайки определени миризми. Също така много по-лесно човек може да си спомни за някого, миришейки негова дреха например, отколкото ако гледа снимката му.
Миризмите могат да подобрят значително психическото състояние на човек. За хората, които изпадат в депресия казват, че имат понижена чувствителност към миризми. От друга страна намаленото усещане на миризми може да е вследствие на здравословни проблеми като болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер и болест на Хънтингтън.
Приятните аромати и особено сладките такива, могат да отвлекат вниманието от болката, тъй като те активират опиоидните системи в мозъка (притежават сходна на морфина структура). Приятният мирис може да ви помогне и да намалите стреса и да се отпуснете. Ето защо е важно да избирате парфюмите си според това какво имате нужда да усетите в този момент.
За тези моменти ви трябва парфюм с цитрусова нотка, който да даде тласък на доброто настроение. Особено ефективен е ароматът на грейпфрут.
За тези моменти нанесете парфюм с аромат на мускус, ванилия или канела. Тези аромати действат като афродизиаци и ще повишат либидото ви.
Заложете на нежните аромати с нотка на лавандула или лайка. Те действат подмладяващо на сетивата. Лавандулата може да помогне за намаляването на сърдечната честота. Според японски учени ароматът на лавандула може да предотврати спада на концентрация в следобедните часове.
Жасминът доказано действа положително в тази посока. Затова изберете парфюм с аромат на жасмин, за да може да подобрите вашата концентрация.
Изберете аромата на ванилия. Според учени приятният аромат спомага за загубата на тегло. Ванилията работи като заместител на удоволствието, което ще получите от консумирането на сладкиши.
Ароматът й няма да ви нахрани, особено ако е време за обяд или вечеря. Но ако след обилно хранене ви се прииска нещо сладко, миризмата на ванилия ще елиминира желанието ви.
Снимка: Sxc.hu