Снимка: thinkstock
В ежедневното хранене на всеки от нас трябва да има място и за ядки. Те могат да бъдат един здравословен заместител на сладките изкушения, преработените храни, но е добре да избягваме да консумираме тези, които изобилстват от сол или са например пържени.
Богати са на витамини А, Е, протеини,, калций, калий, цинк и други. Вижте няколко добри причини да хапвате по-често от тях.
Ядки към диетата – шамфъстък, бадеми, кашу
В здравословното хранене и диетичните режими трябва да включваме консумацията и на ядки. Ядките (без сол) са чудесни като добавка към сутрешната закуска или за хапване между храненията. Едни от най-полезните са шамфъстък, бадеми, кашу.
В шамфъстъка се съдържат в пъти повече полезни за здравето на сърцето хранителни вещества и мазнини за разлика от много други ядки. Той е богат на мононенаситени мазнини.
Според изследване, публикувано в сп. Nutrition, хората на средна възраст, които са изложени на риск от сърдечносъдови заболявания и диабет, включвайки в храненето си шамфъстък за период от поне 6 месеца, значително намаляват нивата на холестерола и кръвната захар.
Бадемите и кашуто също са богати на здравословните мононенаситени мазнини и са подходящи за сваляне на излишните килограми.
За здраво сърце – орехи
Друго проучване доказва, че орехите помагат не само да имате остър ум и добра памет, но се грижат и за здравето на сърцето. Според учени хората, които консумират редовно орехови ядки, са с 50 на 100 по-малко изложени на риск от миокарден инфаркт, внезапна сърдечна смърт или сърдечносъдови заболявания.
Въпреки че в други проучвания бадемите са имали превес като ядки за здраво сърце, орехите могат да бъдат поставени наравно с тях.
Изследване на The American Chemical Society през 2011 година показа, че орехите имат повече антиоксиданти от другите ядки, които работят за защита на клетките срещу болестотворните свободни радикали, а също така и подобряват притока на кръв.
За здравето на мозъка – фъстъци, лешници, бадеми
Фолиевата киселина е важно вещество, от което се нуждае тялото ни. Тя е витамин, който се съдържа естествено и в по-големи количества в ядки като фъстъци, лешници, бадеми. Благодарение на нея, се намалява рискът от атрофия на мозъка или прогресивна загуба на мозъчни клетки с течение на времето.
Това означава, че колкото по-често хапваме от тях, толкова повече намаляваме риска от когнитивен упадък. Ядките са с високо съдържание и на витамин Е и ниацин, които също стимулират здравето на мозъка.