Снимка: thinkstock
От векове човек отглежда разнообразни билки, които освен за приготвяне на ястия, служат и като естествени лекове. Хубаво е, че днес голяма част от тях можем не само да закупим, но и да отглеждаме у дома. Сред най-препоръчваните са лимонена трева, лавандула, мента, копър.
Споделяме още 5 чудесни подправки, които имат разнообразни лечебни свойства.
Босилек
Босилекът е една от най-често използваните билки в кулинарията, която лесно може да отглеждате и у дома в саксия. Посейте семената на билката и оставете саксията на топло и слънчево място.
Босилекът е много чувствителен към студа. Освен за подправяне на ястия и сосове може да го използвате при липса на апетит, при газове, при кашлица и главоболие, акне, камъни в бъбреците, ожулвания, порязвания.
Билката е богата на антиоксиданти, витамини А, С и К, манган, мед, калций, желязо, магнезий и омега 3 мастни киселини. Има антисептично, противовъзпалително и антибактериално действие.
Магданоз
Магданозът е билка, която обича влажна и добре дренирана органична почва и частична сянка. Лечебните свойства на магданоза го правят подходящ при третирането на акне (направен под формата на отвара, с която да мажете кожата), за лечение на пикочните пътища, при колики, диабет, запек, астма, остеоартрит и високо кръвно налягане, за освежаване на дъха, като афродизиак.
Малките зелени листа са богат източник на флавоноиди и антиоксиданти, витамин С, B12, К и фолиева киселина.
Розмарин
Розмаринът е друга чудесна билка, от която се нуждае домът ви. Той има антиоксидантни и противовъзпалителни съединения, есенциални мастни киселини, антиалергени. Добър източник е на желязо, калций и витамин B6.
Стимулира растежа на косата и намалява косопада. Отглеждайте розмарин в добре дренирана, песъчлива почва с неутрална до алкална среда на слънчево и топло място.
Риган
Риганът има антиоксидантно, антибактериално, антимикробно, противовъзпалително, газогонно, диуретично и отхрачващо действие. Богат е на витамини като A, C, E, K, както и фибри, желязо, манган, калций, омега 3 мастни киселини, ниацин, цинк и магнезий.
Билката се нуждае от слънце и топлина и добре дренирана почва. Избягвайте да я преполивате. Билката действа благоприятно при настинки, болки в мускулите, болки в гърлото, повръщане, акне, пърхот, бронхит, астма, подуване на корема, главоболие, умора, менструални болки.
Градински чай
Градинският чай е чудесна подправка за меса, но извън кулинарията може да го прилагате при газове в корема, за повишаване на енергията, при болки в стомаха, при стомашни киселини, депресия, херпеси, прекомерно изпотяване.
Градинският чай е богат и на летливи масла, флавоноиди и витамини A и K. Отглеждайте го в добре дренирана и плодородна почва на умерена слънчева светлина.
Не забравяйте, че градинарството е една от най-добрите терапии, които намаляват нивата на стреса.