Снимка:istock
Хроничните мускулни и ставни болки са често срещани. Според последни проучвания, определени химикали в храната, която консумираме може да предизвикат освобождаването на невротрансмитери, които увеличават тази чувствителност.
Ето защо е важно да спазваме определен хранителен режим и да избягваме консумацията на някои храни. Вижте кои.
Захар
Ако искате да намалите до минимум болките в мускулите и ставите, откажете се от захарта. Тя се смята за една от най-лошите храни за здравето и нормалното функциониране на храносмилателната система. Според учени, много от възпаленията в организма започват именно от червата. Ние сме това, което ядем.
Зърна
Зърната са трудни за храносмилане и също могат да доведат до стомашни проблеми. Още повече, ако имате непоносимост към глутен. Също така, високите нива на фитинова киселина и лектини в зърната, могат да затруднят способността на тялото да абсорбира калция, магнезия, както и други важни минерали, които приемате с храната.
Ето защо, зърната са една от храните, които се препоръчва да избягвате, ако страдате от мускулни или ставни болки.
Рафинирани растителни масла
Масло от рапица, соя, царевица, до голяма степен са генно модифицирани или по-правилно казано, могат да бъдат извлечени от генно модифицирани продукти. Консумацията им може да увеличи възпалението в организма и да засили вашите мускулни и ставни болки.
Тези видове масла често се използват при приготвянето на бързите храни, включени са в почти всички преработени храни.
Избягвайте пастьоризираното мляко и млечни продукти
Много хора, страдащи от фибромиалгия имат затруднено храносмилане на мляко и млечни продукти. Препоръчва се да консумират био млечни продукти или да избягват тези, които се предлагат в магазините.
Избягвайте консумацията на храни съдържащи мононатриев глутамат
Мононатриевият глутамат e сол на натрия и глутаминовата киселина и често се използва като овкусител в храни, като чипс, някои видове сирена и други. Причината да го избягвате е, че той е възбуждащ невротрансмитер, който може да стимулира рецепторите за болка.
Снимка:istock