Снимка: wikimedia commons
Фритиларията е много красиво и нежно цвете. Тя е луковично растение от семейство Кремови/Лилиеви. За нейна родина се смятат териториите на Афганистан, Иран, Хималаите. Среща се предимно в тревисти райони, което прави Европа прекрасен дом за това чудно цвете.
Фритиларията се отглежда много лесно. Не е претенциозна и вирее добре по нашите ширини. Отглежда се както като едногодишно, така и като многогодишно растение. Цветовете ѝ приличат на обърнати чашки или едри камбанки. Нюансите, в които цъфти фритиларията са червено, розово, бяло, кремаво, жълто, зелено, лилаво. Съществуват и пъстри видове със смесени разцветки.
Фритиларията цъфти през пролетта като засаждането на луковиците става рано напролет или преди края на зимата.
Местоположение и светлина
Фритиларията обича пряката светлина, но вирее и на полусянка. Ето защо можете да я поставите на източни или западни первази.
Поливане
Поливането на фритиларията е умерено и редовно през активния период на цъфтеж. След като той премине, поливането се разрежда. Важно е почвата да е винаги леко влажна, но никога подгизнала, защото луковиците загниват.
Температура
Подходящата за фритиларията температура е умерената. Вирее много добре на градуси от порядъка на 20-25 през лятото и 12-17 през зимата.
Почва
Почвата за фритиларията трябва да е глинеста с много добър дренаж, за да не се задържа вода. Добре е да се наторява от време на време, най-вече в началото на растежа. След това подхранванията се разреждат.
Размножаване
Размножаването става чрез семена или чрез разделяне на младите растения от старите. Можете да посеете семената в края на есента или в най-ранна пролет. Поставят се в градинска пръст с малко пясък.
Ако имате луковици, засадете ги през есента на дълбочина около 15 см в подобна почвена смес.
Важни съвети
Както при повечето луковични растения, така и при фритиларията е важно изсъхналите цветове да се премахват чрез изрязване, за да не се разпръснат семената. Другото важно нещо е да не се изскубват изсъхналите листа, защото именно те дават хранителни вещества на луковиците. Оставете всички изсъхнали листа, независимо дали ви харесва гледката или не.
Снимки: wikimedia commons; iStock