Защо сме недоволни от политиците си

17.07.2012г. / 10 08ч.
Аз жената
Защо сме недоволни от политиците си

Книгата „Български загадки“ съдържа 50 откъса за популярни събития и личности от българската история, които осветляват по нов начин събитията и фактите. Макар доста от нещата да звучат чудато, авторът Григор Николов не е търсил евтината сензация, а обективност и достоверност. Той е събирал данни и написал материалите за книгата с идеята, че в историята, за щастие – особено в българската, нещата никога не са еднопосочни – изцяло добри, или изцяло отрицателни.

Много от текстовете са резултат от проучвания в Държавна дирекция „Архиви“ към Министерския съвет, отдел „Български исторически архив“ на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, както и лични документи, запазени от потомци на историческите личности, описани в книгата, което ги прави автентични. Голяма част от снимките се публикуват за пръв път.

Още от Херодот е известно, че историята е учителка на народите. Ние, българите, в последните 23 демократични години често допълваме тази сентенция, че народ, който не познава миналото си, е обречен да го преживее отново. А всъщност забравяме древната мъдрост, че „Каквото е било, пак ще бъде, и каквото се е правило, пак ще се прави – няма нищо ново под слънцето.“

Днес все повече се чуват гласове на недоволство от действията на родните политици и положението на страната ни в Европа. Това обаче си има своето логично обяснение и то е в 133-годишното ни самостоятелно съществуване като държава. Това показва тази книга, която предлага нов прочит и неизвестни факти и случки от новата, и не толкова нова родна история. Тя обхваща политическите борби и влечения, отношението на държавата към богатите българи, както и на същите тези българи към нея, тежненията защо ли да станем европейци, като сме се вписали твърде отдавна в света, развенчава и някои дългогодишно насаждани в родната история с натрапчивостта на американски екшън митове: „Този е добър, а онзи е злодей!“

На книжния пазар от средата на юли 2012 г.
ISBN: 978-954-28-1152-7
Корична цена: 15 лв.

Прочетете още:

Коментирай