Снимка: istock
Да работиш усърдно и качествено е ценност. Но прекаляването с работата си е диагноза и неслучайно хората я причисляват към формите на пристрастяване с наименованието работохолизъм.
Колкото и горди да сме, че работим добре и сме отговорни към професионалните си ангажименти, работохолизмът доказано води до широка гама психични заболявания и разстройства, в това число обсесивно-компулсивно разстройство, безпокойство, депресия, емоционален срив и дори синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.
До тези заключения са стигнали група университетски учени, изследвали повече от 16 хиляди страстно и неуморно работещи възрастни. Те установили, че повечето от тях имали психични разстройства в известна степен за разлика от колегите си неработохолици.
Една трета от изследваните усърдно трудещи се имали дефицит на вниманието, а почти 34% пък страдали от тревожност и депресия в различни степени. За разлика от работохолиците, не толкова запалените по професионалните си постижения работници страдали от подобни разстройства в рамките на едва 12%.
Снимка: iStock
Взимането на работата присърце, както и прекалената погълнатост от работните ангажименти в по-голямата част от денонощието (повече от 8 часа), води до сериозни емоционални проблеми, категорична е ръководителят на изследването Сесил Андерсен в свое изявление, пише realsimple.com.
Как да разберете дали сте работохолик?
Отговорете си на следните въпроси:
Следващия път, когато почувствате порив да работите прекалено и извън рамките на допустимия за здравето работен ден, отклонете мислите си към нещо разтоварващо, дейност с приятели или семейството или спорт.