Снимка: pixabay
Хубава работа, повече възможности за развитие, по-добри социални придобивки... Всеки иска да да получава висока заплата и да развива успешна кариера. Но понякога плановете ни не се осъществяват и се налага да потърсим нова професионална реализация.
Интервютата за работа винаги са стресиращи за кандидатите. И ако в някои случаи ценните кадри не биват наемани поради грешка в мениджмънта, то в други, сами можем да провалим шанса си, казвайки някоя от забранените фрази по време на интервю за работа.
"Съжалявам, че закъснях.“
Определено това не е добър начин да започнете вашето интервю за работа. Също така рискувате при закъснение, отделът, провеждащ интервюто, да няма възможност да ви приеме.
Точността е от решаващо значение, тя говори за мотивация и самодисциплина. Оправдания от типа "изпуснах автобуса", "колата ми се развали", „имаше голямо задръстване“, няма да променят факта, че сте закъснели. Ако все пак сте възпрепятствани, е добре да се обадите и да отложите за друг ден или час интервюто, ако е възможно.
"Трябва да се обадя, много е важно."
Когато отивате на интервю за работа, забравете за личните разговори, смс-ите, социалните мрежи. В противен случай, ще оставите впечатление, че сте несъобразителни и че разговорите ви са по-важни от това да спечелите тази нова възможност за развитие.
Отличителни черти на независимата жена
"Не знам."
Златното правило на интервю за работа - никога не казвайте, че не знаете нещо. Вместо това, кажете, че в момента не можете да си спомните или че ще направите изследвания, проучвания и ще разберете. Всъщност, всеки отговор би бил по-добър от "Не знам".
„Слабите страни? Нямам такива."
Никой не е съвършен. Всички имаме слаби страни, а спестявайки вашите, няма да увеличите шансовете си за нова работа. Преди да отидете на интервю за работа, помислете кои са вашите слаби страни. Например, ако работата, за която кандидатствате е свързана със срокове, не казвайте, че под напрежение не се справяте добре.
Какво да правя, ако мразя шефа си?
Вместо това споделете за ваша слаба страна, която не е от решаващо значение за работата, за която кандидатствате. Но ако получите желаната позиция, ще трябва да положите усилия, да изгладите тези ваши малки несъвършенства. Не е невъзможно.
"Слабата ми страна е, че твърде много работя / аз съм перфекционист."
Отговорите като "усилено работя“, „нося си работата у дома“, „аз съм перфекционист“ са абсолютни клишета, с които няма да впечатлите интервюиращите ви. За да се отличите от останалите кандидати, поднесете оригинален отговор, с който да впечатлите.
"Моят предишен шеф беше ужасен, а колегите...“
На интервю за работа, очаквайте въпрос относно вашата предишна работа, ръководството и колегите. Независимо колко мразите бившия ви шеф или колегите си, лошите ви коментари за тях ще се приемат за непрофесионални.
Вместо това, обяснете, че вашите възгледи не са съвпадали с мнението на предишния работодател, че сте имали различни идеи, цели, невъзможност да се развивате и т.н.