Снимка: Thinkstock
Компютърните игри са завзели живота на възрастните отдавна. Във всеки възрастен живее по едно непораснало дете. Но какво влияние могат да имат компютърните игри над детската психика?
Вече е почти невъзможно родителите да откъснат децата от компютърните игри, просто защото живеем в такова време, в което цялостното откъсване от каквото и да било, е много трудно.
Какво е влиянието на различните видове компютърни игри върху детската психика?
1. Децата и компютърните игри със стрелба
Основната цел на игрите със стрелба е убийството. Колкото повече – толкова по-успешна е играта. Какво може да научи детето от тази игра? Да убива. Още повече – животът губи своя смисъл, както собственият, така и на другите.
Потвърждение за това са множеството убийства, извършени от деца. Според статистиката, освен семейната и социалната среда, голямо влияние имат и компютърните игри със стрелба за провокиране на девиантни прояви, свързани с насилие над други.
2. Децата и стратегическите компютърни игри
Много хора, включително и родители смятат, че игрите-стратегии са полезни, защото развиват фантазията на децата, уменията им за логическо мислене и знанията им. Много от стратегическите игри са с исторически сюжет, но всъщност той често е силно изопачен за целите на стратегията, от което децата не научават нищо съществено, в крайна сметка.
Игрите-стратегии също са силно свързани с цели, свързани с убийства, узурпиране и въвеждане в робство, така че според детски психолози, ценностите, на които учат, далеч не са за пример. Единственото добро влияние е, че децата се научават да планират събитията, което ще им бъде полезно в бъдеще.
3. Децата и спортните компютърни игри
Спортът е затова – да се практикува, не да се играе виртуално. Много по-добре е децата да играят в реално време, вместо да си представят, че играят. Има становище, че спортните компютърни игри развиват издръжливостта, ловкостта, гъвкавостта и силата. В действителност, само високотехнологичните симулатори могат да имат този ефект.
4. Децата и игрите, свързани с фантастични светове и пътешествия
Компютърните игри-странствания са една виртуална реалност, която отвлича детето далеч от собствения живот и развитие. Дете, прекарващо прекалено много време в такива игри, развива съмнителни умения и знания, които са неадекватни за истинския свят.
5. Децата и развиващите компютърни игри
Такива игри има за деца и възрастни. Някои от тях са наистина развиващи и полезни, има голямо разнообразие. В много от тези игри се налага четене, рисуване, смятане, проучване, което дава наистина полезни знания в много области. Те учат на логика и развиват вниманието.
Изводът е, че компютърните игри не са подходящи за най-ранна детска възраст. Дори да става дума за по-напреднала училищна възраст, всяко допускане на детето до някакъв тип игра трябва да става след щателно проучване на играта от страна на родителя.