Нямаме оправдание да пренебрегваме майските зелени храни, ако искаме да сме здрави. Условието е да ги консумираме максимално пресни. Цената им е повече от достъпна, най-евтино по традиция е на Женския пазар.
Магданоз – 0.25 лв.
Копър – 0.25 лв.
Пресен лук – 5 връзки за 1.00 лв.
Пресен чесън – 3 бр. за 1.00 лв.
Киселец – 0.50 лв.
Девесил – 0.80 лв.
Марули – 3 бр. за 1 лв.
В кварталните “Плод и зеленчук” и в супермаркетите цените им се вдигат, като за 1 маруля или зелена салата ще платите между 0.60 и 0.40 лв., а връзка копър и магданоз вървят между 0.30 и 0.40 лв. Коприва, лапад и спанак също са шампиони по витамин C, но не са толкова популярни на масата и не винаги ги има в магазина. Например ден преди Гергьовден като че ли с магическа пръчка последните три бяха изчезнали от Женския пазар и от още два магазина, които посетих в столичния квартал “Лозенец”.
Много хора използват магданоз само за украса на салата и ястия. А си струва да наблегнем на ежедневната му употреба в по-големи количества, заради множеството му полезни съставки.
По съдържание на аскорбинова киселина (витамин C) той превъзхожда много зеленчуци и плодове. В 100 г млади зеленени стъбълца магданоз се съдържат две дневни норми от витамин C. Това е 4 пъти повече отколкото съдържат лимоните. Освен това съдържат каротин, така че не остъпва и на морковите. Богат е на провитамин A, витамини B1, B2, фолиева киселина, също и на калий, калций, магнезий и желязо.
Благодарение на тези съставки магданозът е незаменим в козметиката – отнема червенината на кожата, освежава я и я изсветлява. Пробвайте следната маска за лице: половин връзка магданоз нарязвате с кухненския робот или в кафемелачка. Слагате кашата на лицето си и престоявате така 15 минути.
Магданозът избелва зъбите, а заради антибактериалните си свойства укрепва венците. Помага при отстраняване на лоша миризма в устата. Достатъчно е да сдъвчете няколко стръкчета магданоз и мирисът на чесън в устата ви ще изчезне.
Братовчед на магданоза е копърът. Той има същите съставки като него, следователно е също толкова полезен. Любопитното за тази подправка е, че в древен Китай са го считали за мощно средство за увеличаване на мъжката потенция. При жените в менструалните дни чаят от копър облекчава коремните болки, а при кърмачетата – коликите.
Марулята и зелената салата имат подобно съдържание като магданоза и копъра. Листата на марулята са богати на калий, калций, желязо и фосфор., витамин C, витамините E, B1, B2, P, каротин.
И трите зеленини е най-добре да се консумират в сурово и прясно състояние – така запазват в най-голяма степен хранителните си качества. Използвайте ги всекидневно в салати заедно с шепа орехови, овесени ядки, пшеничен зародиш и ленено семе – ще бъдете очаровани от резултата.
Полезен съвет: Пресните зелени подправки и марулята много лесно се залепват по зъбите. Ако искате да сте естетически изрядни, носете в чантата си четка и паста за зъби, в случай, че ядете прясна салата в ресторант или на гости. Измийте зъбите си след това, за да сте сигурни, че някое малко издайническо зелено не е останало между тях.
* * *