Икономичното пазаруване върви ръка за ръка с икономичното готвене, дори на бутикови рецепти.
Лесно се дават съвети как да спестяваме в супермаркета, но трудно се изпълняват. Някои от идеите получих от млади жени, други – от пенсионери. Дори да не изпълните всички точки, може все за нещо да се хванете. А какви са вашите трикове за икономично пазаруване и готвене?
1. Планирайте седмично меню. Така с един продукт ще сготвите няколко ястия – прясно зеле за зелева салата, след 2 дни за сарми, след още 2 дни – за супа борш.
2. Пазарувайте на промоция – като пенсионерите, които неволята ги е научила всеки месец да свързват двата края с минимален бюджет. Брашно на промоция – купете 2-3 кг, намерили сте олио под 3 лв. за литър – задължително купете няколко бутилки и т. н. За целта отваряйте редовно пощенската си кутия и отбелязвайте промоциите в близките супермаркети.
3. Пазарувайте по списък. Колкото по-малко неща купувате, толкова повече пари спестявате.
4. Домашно печеният хляб, сладки, соленки, торти и сладкиши пестят пари. Не много, но капка по капка – вир става.
5. Експлоатирайте колкото се може повече даден зеленчук. Пробвайте различни рецепти и яденето няма да ви се стори еднообразно. Например боб – боб чорба, сарми с боб, бобено пюре, бобена салата. Проучвайте и изпробвайте бутикови рецепти за „обикновени“ зеленчуци – например печен лук с орехи и масло, спагети със сос от зеле и т. н. Наблегнете на украсата – дори най-тривиалното и скучно ястие с ефектна украса става бутиково.
6. Яжте повече сезонни плодове и зеленчуци – домати, краставици и чушки през лятото; ябълки, круши и цитруси през зимата; зеле, праз, тиква и кестени през есента.
7. Не изхвърляйте кутиите от храни – консерва от фъстъци, кутия от сирене. Ще ви потрябват за складиране на копчета, кламери, пликчета с подправки, за които нямате шишенца и др. Тук ключовата дума е безплатно, което е още по-добре от евтино.
8. Когато сте в лошо настроение, не гответе. Има голяма вероятност да прахосате напразно продуктите, а ястието да не се получи. По-добре направете сандвичи и салата.
9. Използвайте в рецептата 1 глава лук, 1 морков и 1 чушка, вместо написаните 1/2 лук, чушка и морков. Ще предотвратите евентуалното изхвърляне на половинките от хладилника в края на седмицата. Ако все пак използвате половинки, приберете останалата част в найлонова торбичка във фризера.
10. Рядко купувайте зеленчуци в консерва – пресният грах, зелен боб и цвекло излизат много по-евтино.
11. Избягвайте снаксовете. Всичко, което идва в кутийки, пакетчета и е опаковано индивидуално, е много по-скъпо, отколкото 1 банан, 1 ябълка или половин кило кестени.
12. Не се презапасявайте излишно с плодове и зеленчуци, тъй като не са трайни. Купете за 2-3 дни, изяжте ги и после пак отидете до пазара.
13. Посветете съботния късен следобед на местния зеленчуков пазар. Така ще купите по-евтини продукти.
14. Една седмица направете бойкот на пазаруването. Изпразнете кухненския шкаф, хладилника и фризера и като използвате находчивостта си гответе само от наличните продукти.
* * *
3 есенни зеленчука, които трябва да влязат в кухнята
На всяко пазаруване хвърлям 10 лв. на боклука
Няколко съвета за пестеливо пазаруване
Колко пари харчим при пазаруване и колко нерви