В поредица от статии химикът Божидар Стефанов ще обясни различните научни термини в козметиката и как действа на практика "козметичната химия".
Ето какво означава "крем за лице с наночастици".
Нанотехнологиите са един от хитовите дялове на химията, в които материалите се получават под формата на частици с размери от порядъка на сто нанометра. За да си представите колко малко е това, просто знайте, че дебелината на човешкият косъм е хиляда пъти повече. Вече петте най-големи производители на козметика в света предлагат по няколко продукта с нанотехнология в тях.
В козметиката тези малки частици могат да имат най-различни приложения - например за доставяне на различни съставки по-ефективно в кожата, ако говорим за кремове за лице. Някои молекули са просто твърде големи, твърде нестабилни или просто твърде неразтворими във вода, за да проникнат ефективно в кожата. Ако се вградят обаче в наночастици, които могат да ги освобождават контролирано, това има много предимства. Най-малкото, за да действат ефективно ще се слагат в много по-ниски концентрации и козметиката ще бъде по-евтина.
Пример как неразтворими във вода вещества се вкарват в козметиката чрез нанотехнология са например кремовете с липозоми и мицеларните разтвори, които се предлагат по аптеките. Всъщност ако сме обективни, нанокозметиката не е нещо ново - древните египтянки са боядисвали косите си с боя, състояща се от гасена вар и стрита до наноразмерни частици прах от минерала галенит (за жалост той съдържа олово, поради което не минава за "зелена" козметика).
Още за Божидар Стефанов:
Божидар Стефанов следва магистърска програма по нанотехнологии в Софийския университет и е един от най-опитните комуникатори на науката у нас. Освен множество други постижения, той е финалист на конкурса Лаборатория за слава FameLab 2009 г. Поводът за срещата ми с него е провелото се през февруари "Научно кафене" (Café Scientifique), на тема "Молекула красота".
Прочетете още: