С настъпването на пролетта идва и желанието да превърнем балкона в пъстра цветна градина. Свежата украса от цветя прави дома ви гостоприемен и привлича погледите на минувачите. Започнете подготовката от сега – изберете сортовете, харесайте си сандъчета и си набавете пръст и тор.
Как обаче да открием подходящите цветя и да им се наслаждаваме чак до късно лято?
От значение е изложението на терасата, дали грее слънце или е сянка. Най-напред изберете подходящия сорт – за балкон на припек вземете растения, които обичат слънчева светлина – петуния, мушкато и ги поливайте често, особено в горещините.
За източен или западен сенчест балкон са сенколюбивите растения. Внимавайте да не ги преполеете, защото иначе ще изгният. Освен това корените на сенколюбивите растения се развиват по-добре в суха почва. Обички (фуксия), циганче (импатиенс валериана), папрати, бръшляни, както и бегонии се чувстват много добре на сянка.
Как да засадим цветя на балкона?
При засаждането в сандъчета има някои трикове. В сандъче с дължина 1 м са достатъчни 4-5 растения. Освен това трябва да са подредени според начина им на никнене – висящите растения да са в най-външния ред, за да могат да разстелят красиво цветовете си през балкона. Високорастящите засейте в най-вътрешния ред, а разстоянието между двата вида запълнете с нискорастящи цветя.
От голямо значение е да има достатъчно разстояние между растенията. Проверявайте влажността на почвата и редовно отстранявайте увехналите цветове със стъбълцето.
За да се радвате дълго на балконските си цветя, са нужни правилна поддръжка и торене. Бегониите и петуниите ще се развиват доста добре, ако смесите с пръста и утайка от кафе. Ако сандъчето е 1 м, сложете от утайката на всеки две педи. Препоръчително е от време на време да размесвате в пръстта и изкуствена тор за цветя за по-пълноценно подхранване. Веднъж седмично разтваряйте 1 куб. см тор в 1 л вода. Запазете тази доза и за бързорастящите цветя, но поливайте по-често.
Прочетете още: