От днес до 14 май 2011 г. ще се проведат безплатни профилактични прегледи в 12 български града.
В периода 23 – 29 май за първи път в България ще бъде отбелязана Международната седмица на заболяванията на щитовидната жлеза. Световното събитие тази година ще бъде под мотото „Гуши и възли“. Целта на инициативата е повишаване на информираността на пациентите, за да могат да разпознават симптомите на нарушена функция на щитовидната жлеза и да търсят своевременно лекарска помощ.
По повод на международната седмица от 26.04.2011 до 14.05.2011 ще се проведе Национална скринингова кампания. С помощта на специално оборудван за целта микробус, т. нар. тиромобил, ще се направят безплатни профилактични прегледи и ехографско изследване на щитовидната жлеза в няколко български града: Благоевград (26.04 и 27.04), Сандански (28.04), Дупница (29.04), Перник (30.04 и 04.05), Кюстендил (02.05 и 03.05), Радомир (04.05), Пазарджик (05.05), Хасково (09.05), Харманли (10.05), Кърджали (11.05), Елхово (13.05) и Смолян (14.05).
Целта на скрининга е да бъдат прегледани хората, които не са диагностицирани до момента и/или попадат в рискова група. Заболяванията на щитовидната жлеза са често срещани в световен мащаб, особено при жените. Има няколко етапа от живота на жената, през които тя е по-уязвима по отношение на щитовидните заболявания и е желателно да се прегледа профилактично. Тези рискови периоди са:
Независимо от пола, човек попада в рискова група и ако:
В последните години честотата на щитовидните заболявания нарасна значително, но все още сравнително голям процент от тях остават недиагностицирани. Повече от 300 млн. души в света страдат от различни тироидни заболявания, като те се срещат осем пъти по-често при жените, отколкото при мъжете.
Щитовидната жлеза е „главен регулатор“ на метаболизма и играе ключова роля за нашето здраве. Тя е малък, подобен на пеперуда орган, разположен в предната част на шията, който произвежда т. нар. тироидни хормони, жизнено важни за обмяната на веществата, растежа и развитието на организма. Малки промени в структурата или функцията на щитовидната жлеза могат да доведат до големи поражения на други органи и системи – сърдечно-съдова система, гастроинтестинален тракт, полова система, нервнопсихически проблеми и др. Тези заболявания са хронични и нелекувани навреме могат да доведат до тежки сърдечно съдови заболявания (аритмии, артериална хипертония, атеросклероза, стенокардия, миокарден инфаркт), безплодие, спонтанни аборти.
Не всяко заболяване на щитовидната жлеза има видими симптоми и от съществено значение е хората да знаят какви признаци да търсят, за да се обърнат своевременно към лекар ендокринолог. Нарушенията в нормалната функция на щитовидната жлеза могат да бъдат ефективно лекувани. От съществено значение са ранното диагностициране и редовната профилактика.
Прочетете още: