Заглавието на новата кампания за защита на пешеходците определено ме привлече.
Какво е „джигит“? Това е прозвище, особено популярно в Кавказ и означаващо юнак, герой. Джигитът обикновено е конник, който се отличава с войнствен характер, добър ездач е и умело борави с оръжието. В България обаче тази дума за герой се употребява за самонадеяни шофьори, които застрашават останалите участници в движението. Става дума за този поне 30-годишен виц. Интересна алюзия. Но не е ли малко обидно, че всички автомобилисти са приравнени с джигити? Колкото и да съм се възмущавала как ме оплискват с кал, как едва не преминават през краката ми или не ме отнасят, все пак има и културни, вежливи и спазващи закона шофьори! Може би това сте вие? Затова и ми се струва, че обобщението е меко казано неподходящо.
Похвално е, че с началото на учебната година МВР се е загрижило и за пешеходците. Статистиката показва, че голяма част от пешеходците са блъснати от превозни средства именно на пешеходни пътеки и колкото и да е учудващо, някои от тях и на автобусни спирки.
Рисково е пресичането на пешеходна пътека по няколко причини:
Много от шофьорите не спират, а само намаляват на пешеходна пътека, надявайки се онова пълзящо нещо по пътя да пресече по-бързо, но не преценяват, че ако се спъне и падне ще бъде смазано именно от техния автомобил. Кой е виновен? Да е пълзяло по-бързо! Аз лично съм обещала на автомобилистите, че когато съм с обувки на високи токчета ще ги събувам преди пешеходна пътека и ще преминавам боса, за да успея да мина по-бързо. Но не съм решила още какво да правя зимата?
А сега явно няма да е достатъчно, че сме стъпили на пешеходна пътека, а и трябва да размахваме ръце? Интересува ме, дали това ще е задължително и дали ще глобяват, защото тук виждам един голям проблем за себе си – когато се клатушкам с две пълни торби и раница на гръб, просто няма да мога да вдигна която и да е ръка. Това дали ще е голям проблем за джигитите и МВР?
Законът за движението по пътищата също не дава ясен отговор, ето цитат: „Чл. 32. (1) Преди да навлязат на платното за движение, пешеходците могат да сигнализират за намерението си чрез подаване на сигнал с ръка -лява или дясна ръка, изпъната нагоре или напречно на пътя.“
Ако според МВР стари вицове могат да подпомогнат закона, би било може би хубаво да го предложим на полицаите във Виена, Берлин, Лондон.
Прочетете още: