\n
Тази седмица в редовната ни рубрика „Петъчен пазар“ ще изследваме популярните „Магазин за 1 лев“.
\nОсвен китайски магазини, наскоро в София се появиха подобни, но малко по-висок клас – германски. В тях ако търсиш нещо определено, може да не го намериш. В случай, че си влязъл само да си убиеш времето, лесно ще си напазаруваш поне 2-3 неща. Цените са шокиращо евтини: от химикалки по 15 стотинки, през енергоспестяващи крушки за 1 лев, бикини за 2 лв. и джапанки от 1 до 4 лв., и т. н. Тези магазини привличат най-много клиенти по Коледа и Великден, когато предлагат евтина и средно стилна украса.
\n„Виж тази сладка чаша за кафе с ушички? Как да не си я купя! Мисля, че нямам електриково синя шнола за коса. Точно такава закачалка за кърпи ми трябваше за кухнята.“
\nБоклуци, дреболии, джунджурии, но също дребни и полезни предмети и аксесоари за кухнята, банята и дневната – въпрос на гледна точка. Интересът към този тип магазини е породен и от факта, че отчасти те заместват някогашните „Домашни потреби“. Попитах няколко жени дали пазаруват често от магазините за 1 лев, какво си купуват, какво никога не биха си купили. Ето техните отговори:
\n„Пазарувам не много често, най-вече сувенири, домакински потреби, пръст за цветя, саксии, метли и др. В кв. Лозен нямаме истински магазин за домашни потреби и като ти трябва нещо, щеш не щеш пазаруваш. Много съм доволна от един препарат за 1 лв за отпушване на тръби. Никога не купувам дрехи, които да се повредят или да ме повредят, бельо и козметика – също.“
„Рядко пазарувам от такива магазини. Купувала съм си свещи, някакви дребни нещица, джунджурийки. Никога няма да си купя пластмаси, дрехи и препарати.“
„Да, пазарувам от магазини за 1 лев, но не много често – изкуствени цветя, свещници и др. Наскоро купих едно портмоне, което е от еко кожа и е много удобно. Струваше 4 лева, а после видях в един нормален магазин почти същото, но беше 40 лева. Последно купих едни чаши, които бяха с много хубави преливащи се цветове, но след две измивания, се оказа, че това са лепенки и паднаха, а иначе не си личеше. Никога не бих купила храна и дрехи.“
„Да, случва се. Купувала съм и съм доволна от стъклени съдове и изкуствени цветя. Дрехите от такива магазини след първото пране стават на нищо. Понякога съм недоволна от качеството на стоките в такива магазини – бързо се амортизират. Никога не бих купила дрехи, бельо, обувки, козметика, перилни и миещи препарати.“
\n„Да, понякога. Купувала съм и съм доволна от домакински съдове, саксии за цветя. Веднъж купих панерче за щипки, което за една година избеля и се счупи. А едни домашни чехли се разлепиха след първото пране. Никога не бих си купила козметика и дрехи.“
\n„Да, често влизам в такива магазини. Купувам стоки за дома, за кухнята, битови вещи. Случвало се е да се счупят много бързо и да са с лошо качество. Купувала съм батерии, които се изхабяват изключително бързо. Никога не бих купила бельо и обувки.“
\nВъпреки, че цените са привлекателни, все пак ние, купувачите имаме висока потребителска култура и все още здрав разум, за да не купуваме от такива магазини храна, бельо, дрехи и козметика.
\nВнимавайте с джунджурийките и сувенирите, защото на първото Коледно или Великденско почистване може да се окажат на боклука.
\nПрочетете още: