Странно, как тази учебна година още никой не е зачекнал темата с ученическите униформи? Предполагам, че шивашките фирми, въпреки кризата са добре и не търсят алтернативи.
Но мисълта ми беше друга – ако минавате често покрай училище ще видите, че децата ходят еднотипно облечени и сами са си създали униформа.
Момчетата:
Дънки
Маратонки или кецове
Тениски (или по модерно казано тишъртки)
Суйчъри
Зимни якета – преобладаващо черни
Разликите са единствено в марката, която показва възможностите на родителите и почти не се забелязва дали дрехата е първа или втора употреба. След един футбол или една игра в междучасието, дори цветът на панталона е без значение.
Момичетата:
Униформата при момичетата е нещо много по-сложно и е явление, което би трябвало да се изследва от социолозите.
Едни момичета почти дублират униформата на момчетата, за други униформата е тип чалга звезда, за трети явно с консервативни родители униформата е класическа. И разбира се тук възрастта оказва по-голямо значение, отколкото при момчетата.
Едно е облеклото на 10 годишните, съвсем различно на 15 годишните.
И ако при 10 годишните дори не може да си направите заключение за материалното състояние на семейството, защото всички са спретнати, чисти и нормално облечени, при по-големите можете да разсъждавате и в каква среда се движат, какви възможности имат, колко строго ги държат и да умувате – има ли друга пола, скрита в чантата или излиза от къщи така все едно отива не на училище, а на магистралата.
В този смисъл, ако училищните ръководства наблюдават облеклото на своите питомци ще им бъде много лесно да наложат в училищата някакъв дрескод, в който хем да има свобода, хем да не се забрани творчеството, но пък да се елиминира пошлостта и арогантността.
Прочетете още: