От дни по софийските паркове от тъмни зори текат проверки дали нашите любими домашни любимци са редовни - дали сме им поставили идентификационен чип, дали имат паспорт с ваксинациите и дали ние, техните стопани почистваме след голямата им нужда. Това гласи последната поправка в Наредбата за домашните любимци, която влезе в сила от началото на 2012 г.
Ако вие и/или кучето ви не е изрядно, проверяващите ще ви глобят в размер до 50 лева и ще ви дадат предписание да го регистирате и да му поставите чип в едноседмичен срок. При повторна проверка, ако пак сте нередовни, ще ви напишат нова глоба до 200 лева.
Чипът струва между 30 и 40 лв., а за кастрирани кучета е безплатен. Не е ясно и кой се облагодетелства от тази акция - подобен чип вероятно струва стотинки - той е подобен на чипа в електронните ни карти за влизане в офиси/хотели и в дебитните/кредитни карти.
Каква е целта на тази наредба?
- да дисциплинира собствениците на кучета - донякъде, който гледа куче в двор и не го разхожда навън - нито му плаща данък, нито ще му сложи чип;
- да се съберат пари за приютите - има си други начини за финансиране на приютите;
- част от решението на проблема с бездомните кучета - абсурдно - дори още повече може да се увеличат, защото разходите по гледане на домашно куче още повече се увеличават.
В случай, че спазвате наредбата, какво се получава:
Кучето ви има платен данък. Поставили сте му чип. Има паспорт/здравна книжка, в която се отбелязват ваксините му и редовното му обезпаразитяване. Събирате му биологичните отпадъци. И какво от това. Общините продължават да не спазват своята част от "обещанието" - няма ресурс да проконтролира хората, които не правят гореизброените дейности.
Мнозина от собствениците на кучета не намират полза в поставянето на чипа. Ако кучето се загуби, няма как по чипа да го проследят и намерят. От него има, само ако животното пътува в чужбина, както се изискваше в наредбите и досега.
И цитирам мнение от форум за домашнин любимци.
"Поставянето на чипове на кучета - незаконно, поради липса на законно основание. Наредбата на общината не е закон и е противоречие на законите и конституцията.
Ето цитат от Конституцията:
Чл. 5.
(1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат.
(2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.
(3) Никой не може да бъде осъден за действие или бездействие, което не е било обявено от закона за престъпление към момента на извършването му.
(4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
(5) Всички нормативни актове се публикуват. Те влизат в сила три дни след обнародването им, освен когато в тях е определен друг срок.
От текста на цитирания член е видно че България се управлява от закони и със закони, а не с подзаконови нормативни актове, каквито се явяват наредбите на Столичния общински съвет. Налице е противоречие на този поднормативен акт с конституцията на страната. Глобите, предвидени в цитираната наредба, не са нищо друго, освен рекет върху гражданите."
И още:
Чл. 2. (1) Деянията, които съставляват административни нарушения, и съответните за тях наказания, се определят със закон или указ.
Видно от този член, задължително се изисква нарушението - в случая липсата на чип, да е обявено в закон или указ. Такова законно задължение няма. Ето защо, ставаме жертва на чиновници, които са като комарите - искат да ни ужилят."
А вие, сложихте ли чип на кучето си?
Снимка: Stardust за Az-jenata.bg
Прочетете още: