Много кино от Полския институт през февруари 2012

01.02.2012г. / 10 54ч.
Аз жената
Много кино от Полския институт през февруари 2012

Програмата на Полския културен институт за февруари 2012:

До 18 февруари в Мол галерия Пловдив продължава изложбата „Европейски импресии“.

1., сряда, 18 ч., Полски институт
Откриване на изложбатаГрафични послания върху хартия“ на учениците от НУИИ „Илия Петров“ в София. Куратор – Снежина Бисерова.
Изложбата продължава до 17 февруари

2., четвъртък, 19 ч., Teатър „Сфумато“, главна сцена, ул. „Димитър Греков“ № 2, билети на касата
Куклено-драматичният театър във Враца гостува на сцената на TeатърСфумато
С подкрепата на Полския институт в София
Премиера на спектакъла „Танго“ на Славомир Мрожек.
Постановка и режисура – Николай Поляков; сценография и костюми – Мария Диманова, хореография – Альоша Миладинов.
Участват: Борислав Борисов, Сава Георгиев, Ивелина Полякова, Огнян Симеонов, Жана Рашева, Константин Соколов, Калина Кипрова.
„Танго“ е пиеса на Славомир Мрожек, издържана в характерната за автора конвенция на гротеската, едновременно сюрреалистична и реалистична, разглеждаща проблемите за ролята и мястото на интелектуалеца в съвременния свят.
Николай Поляков: „Славомир Мрожек пише пиесата „Танго“ през 1964 г. Днес, когато е изминал почти половин век, всички прилики с действителни лица или събития са случайни. Макар че са подозрително разпознаваеми“.
Боян Биолчев: „Действителността в най-типичните произведения на Мрожек като „Пуякът“ и „Танго“ е изкуствено творение, което обаче притежава изключителна суверенност. Непрекъснато съзнаваме, че героите му са невъзможни в живота, че страстите им са несъразмерни с човешката емоционална натура или – казано най-просто – разговорите им са неосъществими в ежедневието. В същото време целостта ни поднася дълбоко внушение за истинност. Мрожек успява да пречупи през гротеската стереотипните представи, злободневните абсурдни навици на човека и наред с това деформираната в живота истина се разгръща с хармонията на антична скулптура.“

Благоевград

7., вторник, 17 ч., Регионален исторически музей, кв. „Вароша“, ул. „Рила“ 1
Откриване на изложбатаКорените на съвремието. Из най-новите изследвания на Института по археология и етнология при Полската академия на науките“.
Изложбата представя част от научните постижения на Института по археология и етнология при Полската академия на науките в областта на археологията и историята на средновековната материална култура и Новото време.
Изложбата продължава до 29 февруари

6-9 февруари, Полски институт
Ехо от XI международен фестивал на планинарския филм Банско 2011

6., понеделник, 18.30-21.30, вход с пропуски – 3 лв. на ден или 10 лв за цялата панорама.
Съвместно със Сдружение „Международен фестивал на планинарския филм“
От 23 до 27 ноември 2011 в Банско се проведе XI Международен фестивал на планинарския филм. Програмата включваше 100 филма от 26 страни от 5 континента. Официални гости на Банско филм фест 2011 бяха световноизвестни алпинисти, любители на приключения, пътешественици и изследователи – Пьотр Пустелник (Полша), Eрнано Салватера (Италия), Волфганг Наирц (Австрия), Фабиен Брусон (Франция), Тамоцу Накамура (Япония).
Каним ви всеки ден от понеделник до четвъртък от 18.30 ч. в Полския институт на прожекциите на най-добрите филми от Фестивала на планинарския филм в Банско.
18.30 – 19.00 – връчване на награди от Банско филм фест 2011
19.00 – 19.52 – „Мбамбу и Лунните планини“, Сърбия, 2010, Луциян и Наташа Мунтян, 52 мин.
Мбамбу е 16-годишна девойка, която живее в подножието на планината Рувензори в Уганда. Тя е кандидат-гид и се надява, че първа в семейството си ще завърши средно образование. Но за да постигне това, тя трябва да преодолее културни и социални бариери, които стоят пред момичетата и младите жени в Западна Уганда.
Награда на Община Банско за филм, отразяващ бита и културата на планинските народи.
19.52 – 20.35 – „Във вълчата кожа“, Австралия, 2010, Тим Коп, Майкъл Дилън, 43 мин.
Първа част от филма „По стъпките на Чингиз Хан“ (в Централна Монголия, Алтай и Казахстан). За младия австралийски търсач на приключения Тим Коп това е пътешествието на живота му. Австралийското издание на „National Geographic“ го обявява за „едно от най-големите пътешествия на нашата съвременност“.
Специалната награда на журито.
20.35 – 21.30 – „Тру дьо фер – Желязната дупка“, Словакия, 2011, Павол Барабаш, 55 мин.
Тру дьо фер в превод означава Желязната дупка. Великолепен природен феномен, разположен на остров Реюнион в Индийския океан. В неговите дълбини природата е скътала и съхранила най-необикновените форми на живот, които можете да си представите.
Награда за цялостна реализация в екстремни условия.

7., вторник, 18.30 – 18.56 – „Сънувам старци“, България, 2010, Адела Пеева, 26 мин.
Филмът разказва за двама приятели от село Сушица, които вече 50 г. в края на зимата се маскират като кукери и играят кукерско хоро на площада. Този обичай е запазен в пълната си автентичност именно в този край на България. Всяка година празникът започва около голям огън на площада, където играят кукери или както ги наричат още Старци.
Награда за български филм
18.56 – 19.23 – „От борда на хеликоптера на Полската спасителна служба в Татрите“ (II част), Полша, 2011, Йежи Порембски, Бартош Иловски, 27 мин.
Филмът в сбита форма представя подготовката на лекарите и спасителите от групата за спасяване от въздуха на ТОПР (доброволната спасителна служба в Полските Татри), тренировки с техни колеги от Словакия, Италия и Франция. Уникални снимки!
19.23 – 19.44 – „Далече“, България, 2011, Георги Георгиев-Черния, 21 мин.
Филмът е заснет по време на експедиция на асоциацията „Свободни планини“ на връх Селибун в масива Дамодар Химал през 2010. „Всяко едно изкачване е спускане към дълбините на същността ни...“ – пише авторът.
19.44 – 20.14 – „Дива вода“, САЩ, 2010, Ансън Фогъл, 30 мин.
Един филм за човешкото общуване с най-дивите планински реки и за куража да влезеш във водовъртежите и бурното течение на побеснялата „бяла вода“.
20.14 – 20.44 – „Отклонение на 8000 м“, Франция, 2009, Франсоа Дамилано, 33 мин.
Осмина алпинисти-любители правят опит за изкачване на връх Манаслу (8163 м) – осми в света. По време на цялата експедиция ги следва камерата на Франсоа Дамилано, за да покаже страховете, опасенията, удовлетворението и радостта от участието в голямото приключение.
20.44 – 21.26 – „Пророкът“, Великобритания, 2010, Аластър Лий, 42 мин.
Първата (и най-важна) част от филма „Психоанализа-2“. Разказ за проект с десетгодишна давност на знаменития британски big wall-катерач Лио Хоулдинг за маршрут по източната стена на Ел Кап в Йосемити.
Награда на Сдружението на туристическия бизнес в Банско за филм за планинарски спортове, приключения и изследвания.

8., сряда, 18.30 – 19.17 – „Смъртоносна пудра“, България, 2010, Георги Михайлов, 47 мин.
Кинодокумент с игрални възстановки за двама българи-скиори, които при спускане от връх Мусала попадат в лавина. Единият е затрупан на 2 метра под снега и само бързата и адекватна намеса на приятеля му успява да го спаси от сигурна смърт.
Специална награда на името на Герасим Величков-Джери за българска продукция.
19.17 – 20.09 – „Холтана – приключение в Антарктика“, Франция, Сам Боге, 52 мин.
На 28 ноември 2009 г. Жералдин Фаснахт, Сам Боге, Себ Колон-Гро и Маню Пелисие напускат Франция на път за Антарктида. Там в продължение на два месеца, в режим на пълна автономност, изкачват невероятния скален обелиск Холтана.
20.09 – 20.35 – „Братята Рийглер“, Австрия, 2010, Едуардо Гелнер, 26 мин.
Разказ за братята Флориан и Мартин Рийглер, които притежават необикновен талант да се катерят по скали и лед и конкретно за тяхното изкачване по северната стена на Кьонигшпице (в групата Ортлер, Южен Тирол) в разгара на зимата.
20.35 – 21.29 – „Сър Едмънд Хилари след Еверест – едно неспирно изкачване“, Австралия, 2000, Майкъл Дилън, 54 мин.
Цялостен филмов портрет на сър Едмънд Хилари, който не само изкачва Еверест за първи път, но се превръща и в най-големия благодетел и доброжелател на шерпския народ в Непал, за който построява десетки училища и болници и му помага да направи решителната крачка от средновековието към съвременността.

9., четвъртък, 18.30 – 18.49 – „Непрекъснатата линия“, Италия, 2011, Ерве Бармас, Джакомо Берте, Дамяно Левати, 19 мин.
Мъже от четири поколения на фамилията Бармас от Валтурнанш са алпинисти, изследователи и планински водачи в района на Матерхорн, който в долината Аоста носи името Червино. На 17 март 2010 г. бащата и синът – Марко и Ерве Бармас – прокарват 1200-метров премиерен маршрут по южната стена на Матерхорн, с което потвърждават силата и непреходността на семейната традиция.
18.49 – 19.34 – „Кукучка“, Полша, 2011, Йежи Порембски, 45 мин.
Филм за един от най-големите алпинисти в света, втория човек, изкачил всички осемхилядници. Историята му е разказана с думите на негови близки, роднини, приятели и други алпинисти.
19.34 – 19.53 – „Студ“, САЩ, 2011, Ансън Фогъл, 19 мин.
На 2 февруари 2011 г. Симоне Моро, Денис Урубко и Кори Ричардс станаха първите алпинисти, изкачили през зимата осемхилядник в Пакистан. Кори е първият американец, стъпил на връх от категорията на най-високите в зимни условия. Той е и автор на снимките в белия ад по пътя към Гашербрум-2 (8035 м).
19.53 – 21.32 – „Първият на Еверест“, Австрия, 2010, Гералд Салмина, 99 мин.
Едмънд Хилари и Тензинг Норгей правят първото документирано и безспорно изкачване на Еверест на 29 май 1953 г. Немският изследовател Йохен Хемлеб се опитва да отговори доколко основателни са предположенията, че първи на Третия полюс са могли да бъдат Джордж Мелъри и Андрю Ървин.
Голямата награда – Grand Prix – от Единадесетия международен Банско филм фест 2011.

9., четвъртък, 19 ч., Младежки театър „Николай Бинев“, бул. „Ал. Дондуков“ 8-10
Сдружение Imago-Hominis представя монодраматаЧиста любов“ на Иренеуш Иредински
Режисьор – Петър Русев; сценография и мултимедии – Илиян Урумов, превод – Юлиян Божков. Участва: Мирослав Михов
Един самотен мъж влачи жалкото си безплодно съществуване, в което оцелява благодарение на съкровена, чиста мечта. Мечта за съвършена любов. Внимавай какво си пожелаваш... Едно динамично и съвременно съпреживяване на ръба на разума. Кино на живо в синхрон със световните театрални тенденции.
Иренеуш Иредински (1939-1985) – полски прозаик, драматург, поет, сценарист, автор на текстове на песни, както и на многобройни радиопиеси. Пише основно психологическо-нравствени пиеси, демонстриращи случаи на митомания и позьорство, различни комплекси или фрустрации. В наследството на писателя има драми, анализиращи психическия и физическия механизъм на насилието, жестокостта и подлостта. „Чиста любов“ е една от монодрамите на Иредински, чиято предпремиера се е състояла в Театр Народови във Варшава през 1975, реж. Адам Ханушкевич.

15., сряда, 19 ч., Народен театър „Иван Вазов“, сцена „Сълза и смях“, билети на касата
Тестостеронпиеса на Анджей Сарамонович (превод Йоанна Попова)
Режисьор – Пламен Панев, сценография – Татяна Димова, Ралица Русева.
Участват: Филип Трифонов, Захари Бахаров, Добрин Досев, Малин Кръстев, Герасим Георгиев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.

20., понеделник, 18 ч., Полски институт
Откриване на фотоизложба на млади полски творци, лауреати на ShowOFF на ФестивалаМесец на фотографията в Краков“ с участието на уредника Александер Влодика.
Полският институт в София представя фотографии на млади полски творци, излъчени чрез конкурс на ShowOFF, проведен в рамките на Фестивала „Месец на фотографията в Краков“ през 2011. Това е проект, адресиран към млади полски творци. Под надзора на професионални куратори и творци те работят върху първите си изложби.
Подборът на работи (измежду 500 изпратени) е направен от професионално жури, съставено от известни полски фотографи.
Лауреатите, включени в настоящата изложба, са творци със самостоятелни изложби и награди зад гърба си. Те представят вариации на тема класически репортаж (Бартош Матенько), импресии от пътуване (Юлка Вилям). Техните фотографии ни изненадват с оригинална форма, водят зрителя някъде към границите на реалността (Артур Ястшембски). Те са възможност за пътуване в миналото в търсене на старите майстори (Maчей Неслони).
Всички тези проекти, често препращащи ни към традиционните фотографски жанрове, са изключително свежи и дават представа за насоките, в които се развива младата полска фотография.
Изложбата продължава до 14 март

22., сряда, 9 ч., НАТФИЗ, кинозала, вход само за студенти
Прожекции за студентите от НАТФИЗ
Филми на Ян Якуб Колски
Янчо Водолея (1993, 100 мин.)
Награди: 1993 – Франчишек Печка – Фестивал на полското игрално кино в Гдиня (до 1986 Гданск) – награда за главна мъжка роля; Специална награда на журито и Награда на журналистите.

23., четвъртък, 18 ч., Полски институт, вход свободен
Реверс – реж. Борис Ланкош, 2009, 101 мин., с превод, Оператор – Марчин Кошалка, музика – Влодек Павлик
Участват: Агата Бузек, Кристина Янда, Анна Полони и др.
Най-добър полски филм за 2009 г., обсипан с награди, в т. ч. за най-добра актриса, за най-добра второстепенна мъжка роля, за операторско майсторство, за музика и сценарий. Лауреат на полската филмова награда Oрли 2010 и Златни лъвове от 34. Фестивал на полското игрално кино през 2009 г.
Действието на филма се развива в две епохи – началото на 50-те години на миналия век и днес. Главната героиня Сабина е невзрачна девойка, току-що преминала 30-те. В живота й явно липсва мъж. Майка й знае това най-добре и на всяка цена се опитва да намери подходящ кандидат за дъщеря си. Всичко се контролира от бабата, ексцентрична дама с остър език, за която няма тайни. В предвоенния блок се появяват поредните обожатели, но никой от тях не привлича вниманието на Сабина. Един ден, сякаш изпод земята, се появява очарователният, интелигентен и дяволски красив Бронислав. Той дава начало на поредица от изненадващи събития, които разкриват другата страна на женската природа...

23., четвъртък, 19 ч., Младежки театър „Николай Бинев, бул. „Ал. Дондуков“ 8-10, билети на касата
Сдружение Imago-Hominis представя монодраматаЧиста любов“ на Иренеуш Иредински.
Автор: Полски институт – София

Прочетете още:

Коментирай