Ето няколко съвета как в днешно време да разпознаваме и избираме своите сандали, според вкуса и предназначението им.
1. Пазете височината на петата под 4-5 см. Високите обувки могат да упражнят натиск на крака и да причинят болка, парене и наранявания ако се носят твърде често.
2. Ако е съвсем наложително да носите тези невероятни обувки, по-високи от 5 см, носете ги с мярка. Ако носите в 90% от времето удобни обувки, а слагате тези само на специална среща или интервю за работа – тогава всичко е наред, до момента, в който не почувствате болка в краката.
3. Удобен и моден избор на високи обувки, е т. нар. обувка тип “танк”. Моделът ще разпредели равномерно теглото на вашето тяло (плюс гравитацията) по цялото стъпало. Все пак за носенето на “танкове” се изискват тренировки, поради опасността от изкълчване или навехване на глезена. Сандал с въжена подметка също ще може да раздели теглото на тялото по цялата дължина на стъпалото.
4. Ако имате здрави пръсти опитайте да носите от време на време “flip flops” (джапанки) или “thongs” (каишки). Те са много нестабилни при ходене, защото пръстите на краката трябва да се “държат здраво” за обувката. Това повтарящо се притискане може да доведе до претоварване на пръстите, което не само може да причини болка и парене в предната част на стъпалото, но също така деформирането им (те приемат “изкривената” форма, в която са по време на ходене.
5. Обувки без гръб или, “домашен чехъл”, трябва да бъдат избягвани от хора, които често си навехват глезените. Опитайте се да носите обувки с поддържаща структура в задната част на крака – каишка в горната част на петата например. Моделите без гръб и с висок ток създават нестабилност за глезенната става, което лесно може да доведе до болезнени изкълчвания.
6. Купувайте плоски обувки с “възглавнички” на дъното вместо твърд, тънък материал. Тя ще създава удобство на крака ви за дълго време и ще предпази стъпалото от повишаващото се напрежение. Опитайте се винаги да носите стелки, които поддържат свода на крака, за да избегнете подуване на палеца, деформации на пръстите и следователно болка.
7. Винаги носете защитни обувки, когато използвате обществени душове и съблекални. Организмите, които причиняват гъбички по ноктите и брадавици, се крият във влажни и топли среди като тези. Предлагат се “футболни” сандали, които имат здрава подметка с широка лента в предната част на крака.
8. Носете защитни модели и около басейни. Абразивната природа на пространствата около тях може да причини миниатюрни разкъсвания по кожата на крака. Това прави стъпалото податливо на гъбички и брадавици. Дръжте обувките си близо до водата, за да може да скочите в тях веднага след излизане.
9. Избирайте всеки модел според предназначението му. Попитайте специалист кой магазин за обувки ще ви препоръча и се вслушайте в съветите на консултантите. Инвестирането в технологически усъвършенствани обувки за спорт е много важно, за да се предпазите от наранявания. Недейте и да си помисляте да използвате 10 годишните си маратонки за тичане и ли тренировка по тенис.
10. Търсете лекарска помощ, дори ако страдате от съвсем леко нараняване. Специалистите могат да ви препоръчат ортопедични стелки, които да ви предпазят от бъдещи проблеми. Колкото по-дълго носите неудобни и неподходящи модели, толкова по-слаба става структурата на крака. Носете възможно най-често ортопедични стелки, които да създават адекватна подкрепа и защита на крака.
11. И накрая – опитайте се все пак да съчетавате облеклото с модела обувки, който сте избрали. Това е важно както за вашето собствено самочувствие, така и за мнението на околните. Избягвайте съчетания като чорапи със сандали например. Това ще направи разходката ви в центъра на града значително по-приятна.
В крайна сметка обувките, и в частност сандалите, са създадени, за да бъдат удобни. Затова не бива да променяме изначалното им предназначение като носим неудобни и дори опасни за здравето модели. Те трябва да създават комфорт на крака за дълго време, така че притежателят им да се чувства добре дори след изморителен ден на крак.
* * *