Струва ли си да гледаме едногодишни растения?

28.05.2012г. / 10 58ч.
Вергиния Генова
Струва ли си да гледаме едногодишни растения?

И аз се замислям напоследък дали има смисъл да се купуват семена и разсад за едногодишни растения. Наистина те бързо израстват, бързо разцъфват, но на следващата година трябва отново да засаждате. И ако решим да се спрем на едногодишните цветя, какви да предпочетем и с какво да се съобразим?

Изборът на едногодишни растения е голям, лошото е, че в магазина цветята ти ги предлагат с едно име, в интернет ги виждаш с друго, в енциклопедиите с трето. Нека споменем няколко като петуния, мак, ипомея, космос, турта, смил, астра, циния, богородичка, латинка. А най-сигурният начин е да помолиш съседката за онова лилавичкото или розовичкото, което ти е привлякло погледа и тогава със сигурност ще получиш точно каквото искаш и ще подобриш междусъседските отношения, ако и ти имаш какво да предложиш.

Слънце или сянка
Първото, което трябва да прочетем и проучим, въпреки че живеят само 12 месеца е дали да са слънцелюбиви или сенколюбиви, за да знаем къде да ги насадим.

Високи или ниски
След това трябва да знаем колко високи ще станат като израснат и според това да ги насадим до оградата, до къщата или да преценим по-високите да са отзад, по-ниските да са отпред – като в хор „Бодра смяна“, за да ни създават ведро настроение, а не в градината ни да цари цветен хаос. Но дори да е така, не вярвам да е по-зле, отколкото съвсем без цветя.

Бяло или червено
И накрая разбира се да ги съчетаем по цвят – ако искаме да прелива моравата ни от бяло през розово до синьо или пък ако искаме да съчетаем розово и синьо или жълто и червено.
В крайна сметка всяка година може да експериментираме по нещо ново и винаги да имаме нова и различна от преди градина.

Всъщност едногодишните растения никак не са съвсем едногодишни, някои от тях като невена се самонасяват и дори първата година да сте си засадили само една лехичка, на следващата може да се окаже, че цялата ви градина е огряна от малки оранжеви слънца.
Ако сте перфекционист и искате всичко да цъфти и живее, според вашите желания и правила, ще трябва да чистите градината не само от плевели, но и от едногодишни растения, за да сте сигурни, че няма самоволно да се засяват където ги отвее вятърът. Или пък може да си събирате семена и на следващата година да ги насеете точно където ви трябват повече цветове. Решението е изцяло ваше, но едно е сигурно – едногодишните растения са най-бързият и лесен начин градината ви да се обсипе с цветове.

Снимка: Reuters

Прочетете още:

Коментирай