До 12 октомври в галерията на Института продължава изложбата „Полска детска илюстрация“.
Конкурс за детска приказка
Харесват ли ти рисунките на полските художници?
Напиши своята приказка към избрана от теб илюстрация.
Очакваме кратки (до 1 страница) приказки, написани от вас, децата, по избрана рисунка от изложбата „полска детска илюстрация“
Приказките изпращайте до 12 октомври 2012 на адрес sofia.info@instytutpolski.org
Най-добрите ще бъдат наградени по време на откриването на следващата изложба в Полския институт.
Желая ви успех,
Агнешка Кошчушко, директор на Полския институт
16 октомври
19.00 ч., Полски институт, вход – 2 лв.
Сдружение „Международен фестивал на планинарския филм“
Традиционни презентации от цикъла „За планини, приключения, пътешествия и екстремни спортове“ на Сдружението.
8., понеделник
14.00 ч., НАТФИЗ, само за студенти
Прожекции на полски филми за студентите на НАТФИЗ
Стаята на самоубийците – реж. Ян Комаса (2011, 112 мин.), с надписи
Участват: Якуб Гершал, Рома Гоншоровска-Журавска, Агата Кулеша, Кинга Прайс
Награди: 2011 – Краков (Международен фестивал на независимото кино OFF Plus Camera) – награда на FIPRESCI; 2011 – Гдиня (дo 1986 Гданск) (Фестивал на полското игрално кино) – Сребърни лъвове.
15., понеделник
18 ч., Полски институт, вход свободен
По случай Годината на Януш Корчак
Съвместно с Издателство СОНМ
Книгата излиза с подкрепата на Полския институт в София.
Откриване на изложбата „Януш Корчак. Крал на децата“ и представяне на българското издание на книгата „Крал Матиуш Първи“ на Януш Корчак (превод – Пламена Баженова, илюстрации – Веселин Праматаров).
Книгата ще представи проф. д-р Светлана Стойчева, преподавател по митология и литература за деца в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Откъси от книгата ще чете актрисата Маргарита Хлебарова.
„Крал Матиуш Първи“ е книга за желаещите да започнат приключение с Матиуш, както и за тези, които след години отново посягат към детската си книжка (първото издание излиза през 1922). Книгата е преведена на почти тридесет езика, в т. ч. и на български (1966,1978, 2012).
Януш Корчак (в действ. Хенрик Голдшмит) – писател, лекар, обществен деец, възпитател и мислител, пионер в областта на защитата правата на детето. Завършва медицина във Варшавския университет и след няколкогодишна практика в детска болница ръководи Сиропиталище за еврейски деца в продължение на 30 години (1912–1942). Работи за „Нашият дом“, сиропиталище за полски деца. Издава детски вестник „Малък преглед“, а под псевдонима Старият доктор изнася беседи за децата по радиото. Загива заедно със своите 192 възпитаници в газовите камери на нацисткия концлагер в Треблинка.
През 2012 г. се навършват 70 години от смъртта на Януш Корчак и неговите възпитаници и сто години на създаденото от доктора Сиропиталище на ул. „Крохмална“ във Варшава. В Полша 2012 г. е обявена за Година на Януш Корчак.
16., вторник
По случай Годината на Корчак
19.30 ч., Театър-лаборатория „Aлма алтер“, Софийски университет, вход свободен до запълване на местата
С подкрепата на Полския институт в София
Спектакъл „Когато отново ще бъда малък“, посветен на живота и делото на Януш Корчак.
Постановка, режисура и сценарий – Николай Георгиев.
Спектакълът представя образа на настойника и възпитателя Януш Корчак, лекар, писател, възпитател и обществен деец от еврейски произход, посветил целия си живот на децата, за които казва, че няма деца – има само хора.
18., четвъртък
18 ч., Полски институт, вход свободен
По случай Международния ден на анимацията (28 октомври)
Прожекция на филми, наградени на 17. Национален фестивал на авторските анимационни филми (OFAFA) 2012 в Краков.
Националният фестивал за авторски анимационни филми (OFAFA) 2012 в Краков се провежда от 1993 г. Единственият фестивал в Полша, посветен изцяло на полския авторски анимационен филм.
Сънна връв (2011) – реж. Марта Пайек, 14 мин
Награда: Златна чертичка за най-добър професионален филм
Историята на момиче, заключено между два свята, свързани с тъничка сънна пъпна връв от образи и емоции. Snepowina разглежда темата за съня, който, намирайки се на границата между света на тялото и света на духа, не може да бъде пипнат или изследван. Сънят протича в нас и в същото време извън нас, а това поражда нашето безпокойство.
Швитеж (2010) – реж. Камил Полак, 20 мин
Награда: Бронзова чертичка за професионален дебют
Епичен спектакъл по едноименната романтична балада на Адам Мицкевич. Вдъхновен от иконите, съчетаващ живописна техника и анимация 3D, филмът на Камил Полак повежда зрителите в осъщественото с голям размах пътешествие към скрития на дъното на езерото средновековен град.
Миналата година на Световния фестивал на анимационния филм във Варна филмът беше отличен с наградата на Съюза на българските филмови дейци.
Тайната на планината Малака (2011) – реж. Якуб Вронски, 22 мин
Специална награда в категория студенти
Драма, вдъхновена от живописта на Фернандо Ботеро, с криминален сюжет, заснета в духа на магическия реализъм. Филм за тайните и цената им.
Пипета (2010) – реж. Рафал и Войчех Санкевич, 9 мин
Голяма награда в категория непрофесионален филм
Единствената серия на култовата научнопопулярна програма Пипета, в който водещият проф. д-р магистър инжeнер по метафизика на неживата природа Mечислав Кожлак-Чарнковски се опитва да хвърли нова светлина върху проблема за края на човешката цивилизация.
Вълшебното пиано (2011) – реж. Мартин Клап, 34 мин
Награда: Сребърна чертичка за най-добър филм на детска тема
История на две деца, намерили върху купчина боклук в един от варшавските дворове старо пиано.
29., понеделник
18.00 ч., Полски институт, вход свободен
Прожекция на цифровизираната версия на филма „Корчак“ (1990) на реж. Анджей Вайда. Преди прожекцията – лекция на проф. Яцек Леочак „История на варшавското гето“.
В главната роля – Войчех Пшоняк. Сценарият на Агнешка Холанд е написан въз основа на дневника и писмата на Корчак, както и по разказите на хората, които са го срещали. През 1991 г. филмът е бил полският кандидат за Оскар
Проф. Яцек Леочак ръководи Колектива за изследване на литературата за холокоста в Института за литературни изследвания към Полската академия на науките Член е на Центъра за изследване на изтреблението на евреите към Института по философия и социология на ПАН, редактор на годишника „Изтреблението на евреите.
Студии и материали“. Автор на много книги и текстове за варшавското гето. Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejacym miescie (Варшавското гето. Пътеводител по несъществуващия град. 2001, съвм. с Барбара Енгелкинг); Ratowanie. Opowiesci Polakow i Zydow (Спасяването. Разкази на поляци и евреи. 2010) и „Spojrzenia na warszawskie getto“ (Поглед към варшавското гето, 2011).
Прочетете още: