Снимка: Reuters
Успешни деца се възпитават от умели и знаещи родители. Избягвайте нравоучителните и дълги монолози, които като правило минават покрай ушите на всяко дете. Три минути искрен диалог значат много повече за него. Ето няколко задължителни позитивни изречения, които всяка майка трябва да каже на детето си, и то още докато е много малко. С подходящи думи майката може да ги обяснява дори на двегодишното дете.
1. Ти си прекрасен
Имаш уникални качества и трябва да бъдеш себе си. Всеки човек е различен и носи богатството на личността си. Не се старай да копираш сляпо другите.
2. Човек не може всичко да знае и може
Ако положи усилия, ще се научи на много неща.
3. Поеми отговорност за делата си
Неприятностите са причинени от твоите действия или бездействия и много рядко от външни обстоятелства.
4. Работи за мечтите си
Вълшебниците с пръчиците са само в приказките. Мечтите се постигат с труд и знания.
5. Храната е здраве
Храната е здраве, когато е пълноценна, носи ни удоволствие. Не бива да забравяме, че не е единственото удоволствие.
6. Отнасяй се с хората така, както искаш те да се отнасят с теб
Не случайно има златни поговорки „Каквото повикало – такова се обадило“.
7. Всеки има право да греши
Човешко е да се греши, когато повториш една грешка, може пак да ти простят, но ако я потретиш – тогава е от глупост. Ако детето се страхува, че е направило беля, защото ще го накажете, това ще го накара да лъже. Още по-лошо е, когато майката му стане съюзник в лъжата и заговорничите зад гърба на татко/баба.
8. Споделяй и търси помощ
Не се страхувай и не се колебай да споделиш с мен всичко, което те тревожи. Доверие и споделяне да е мотото на взаимоотношенията ви – опитът на родителите винаги помага.
9. Успехите се постигат с труд и изискват време
Да прочетеш книга, да наредиш пъзел, да построиш замък от конструктора – всичко се постига с търпение и упоритост. Не са редки случаите, когато още недовършената кула се срутва и трябва да започнеш отначало. Радвам се за твоите успехи. Твоите успехи са и мои.
10. Вярвам в теб
Признавайте заслугите и добрите му качества, не го сравнявайте с връстниците му.
11. Зачитай авторитетите
Ако детето ви от малко не се научи да уважава и слуша учителката в детската ясла, готвачката от кухнята, преподавателят по математика, когато порасне може да има проблем с началника в работата.
12. Невинаги си център на внимание
В театър, кино, на концерт и изложба се седи мирно и тихо, внимава се и се слуша. Не бива да пречиш на другите. Изкуството се възприема с вглъбяване.
Прочетете още: