Над половин милион българи страдат от доброкачествен тумор (аденома) на простатата, но само 10% от тях се лекуват, твърдят български уролози. Причината е в интимния характер на заболяването, който възпира пациента да се довери на лекаря. Симптомите на доброкачествения тумор на простатата са често и трудно уриниране. Късното откриване на болестта води до оперативна намеса и усложнения като бъбречна недостатъчност. Френският професор Пиер Коста, завеждащ Клиника по Урология към Сентр Хоспиталиер Кармо, Франция. Той представи ново лекарство срещу доброкачествени тумори на простатата.
Проф. Коста, как действа новото лекарство?
Ксатрал SR е от групата на т. нар. уроселективни алфа-блокери, които блокират рецептори, концентрирани в аденомата. Когато простатата е увеличена, пикочният мехур е притиснат и пациентът става по четири-пет пъти на нощ да уринира. Лекарството отваря място за пикочния мехур и той се изпразва, както по времето, когато мъжът е бил млад.
Колко време трябва да взима лекарството?
От започването на симптомите до края на живота. Алфа-блокерите могат да забавят растежа на вече увеличената простата. Така не се налага пациентът да бъде опериран.
Какви са причините за появата на аденома на простатата?
Аденома на простата е доброкачествен тумор, клетките са безсмъртни и непрекъснато се увеличават. Нормално е клетките да умират, за да бъдат заменени с по-млади. Проблем е как да ги накараме да умрат. Ако разберем как “работят” клетките на аденома, може би един ден ще можем да направим така, че клетките на цялото тяло да не умират и да бъдем дълго време млади.
На каква възраст мъжът е застрашен от това заболяване?
В Америка измерват простатата на всеки мъж, починал в болница – независимо дали е бебе или старец. Установено е, че болестта започва от 20-ата или 30-ата година. Оттогава простатата започва да расте, но симптомите се усещат едва между 50-55-годишна възраст.
Как мъжът да разбере, че нещо не е наред, преди да стане късно?
На 20-годишния мъж простатата тежи 20 г, Увеличената е двойно по-тежка. Това се разбира с трансректален (през ануса) преглед. Ако мъжът има симптоми, трябва да се прегледа независимо от възрастта. Ако няма, трябва да посети джипито си на 50-годишна възраст. Има ли в рода му мъж с рак на простатата, то прегледът ще трябва да се направи на 45-годишна възраст.
Как се отразява болестта на секса?
Знаем от много изследвания, че аденомата съсипва сексуалния живот. Ако мъжът се лекува, ерекцията и еякулацията му се възстановяват.
Има ли шанс мъжът да се разболее от аденома на простатата, ако води бурен сексуален живот?
Обратното е – има вероятност да получиш аденома, ако не водиш редовен полов живот. Изследване, направено сред няколко хиляди мъже, е установило, че ако се прави секс по-рядко от веднъж седмично, има риск за простатата. Сексът предпазва, но не е гарант срещу болестта.
Какво трябва да се яде, за да се предпази човек от заболяването?
Трябва да се намали приемът на мазнини и на червено месо (говеждо и телешко). Трябва да се увеличи ликопенът – той се съдържа в доматите. За да се предпази от аденома, мъжът трябва да яде много домати – пресни, консервирани, във вид на кетчуп, като сос за спагети.
А как влияе алкохолът?
При аденома на простатата не е добре да се пие алкохол, защото предизвиква парене. При здрав организъм не е препоръчителен силният алкохол в големи дози. Но 1-2 чаши вино са полезни за тялото, още повече, ако е българско – невероятно е!
Едно интервю на Нина Нора, любезно предоставено от www.prostata-bg.info