Кафе, чиито зърна зреят едновременно и по команда, поради генни промени, са създали учени от "Интегрейтид кофи текнолоджи" в Хавай.
Компанията е специализирана в биотехнологии, подобряващи качествата на двете най-популярни в света напитки – кафето и чаят.
Вече са патентовани сортове кафе, раждащи зърна без кофеин, чаени растения, издържащи на суша. Микробиолозите продължават опитите си за създаване на организми с изкуствено променени гени.
Успехите при отглеждането на генни мутанти – картофи, царевица, соя, ориз, тикви, слънчоглед, фъстъци, папая, се множат, а биоинженерите представят немалко доказателства в полза на трансгенните храни. По данни на немски статистици, две трети от всички преработвани храни са с добавени съставки от генно променени продукти. Трансгенна соя се слага в над 3000 готови вкусотии, включително и в шоколади. Мутанти има в супи, пюрета, маргарин, чипс, сосове, рибни консерви, царевични изделия. С изменени гени са и подсладителите в немалко безалкохолни напитки. С изкуствено променен ензим се правят и над 60 на сто от твърдите сирена в Европа.
С генните промени растенията стават устойчиви на пестициди и насекоми и се гарантират по-високи добиви. Другата задача на учените е да ги направят полезни за хората. Златен ориз отгледаха швейцарски биолози. Ген от жълт нарцис го обагря златисто и натрупва в семената му бета-каротин. В оризовите зърна веществото се превръща във витамин А, жизнено важен за перфектно зрение. Сортът е защитен със 70 патента. Списание "Нейчър" съобщи за нов вид светлооранжев картоф, също богат на витамин А. Американският биотехнологичен гигант "Монсанто" създаде трансгенно жито, конкуриращо по белтъци месото. Първите хлябове от брашното на мутанта ще бъдат омесени в началото на 2003 г. и една филийка от тях ще засища колкото един цял днешен традиционен хляб. Британски и датски учени пък предлагат трансгенен домат, който ще предпазва от сърдечни болести и рак. В ципата му е вмъкнат ген от петуния, увеличаващ 78 пъти съдържанието на флавоноиди – силни антиоксиданти, пречещи на кислородните молекули да повреждат тъканите и органите, и над 75 на сто се запазват при преработката на доматите.
Екипът на Удо Конрад от Изследователския институт по генетика на растенията и растителните култури в Германия експериментира с плодове-ваксини. Генно променени ябълки и банани ще заместват инжекциите и ще създават у децата имунитет към най-опасните болести. Идеята е с цвета си плодовете мутанти да подсказват своята специална "задача". Червени банани, виолетови ябълки, пъстри домати ще засищат човека, ще го пазят от болести, ще го зареждат с витамини и енергия, твърдят учените.