За основа най-често се ползват растителни или животински мазнини, нишесте, желатин, белтък или жълтък, различни видове брашна (овесено, ленено, пшенично), както и глина, хума, талк, бадемови трици и др. Нанасянето им може да е съпътствано от други козметични процедури – парна баня, горещ компрес, излющване, избелване и др.
При приготвяне на маските ползвайте само пресни продукти. Измийте и почистете лицето си преди да нанесете маската.
Много използвана е чаената козметика, както и плодовите и зеленчуковите маски.
Тонизиращо средство за всякакъв тип кожа е маската от пресни картофи или тиква. Половин картоф или малко парче тиква се настъргват на ренде. Прецеждат се и към сока се прибавя половин жълтък, 1 с.л. прясно мляко и нишесте, колкото да се получи каша. Маската се държи 15 минути на лицето, след което се измива с хладка вода.
Магданозената маска действа изсушаващо и тонизиращо. Една връзка магданоз се счуква в хаванче и се прецежда през марля. Към получения сок се прибавя 1 с.л. каолин и се разбърква добре. Получената каша се нанася на лицето и престоява 10-15 минути.
Маска от копър освежава сухата кожа и премахва лющенето. Нарязва се на ситно 1 с.л. копър, смесва се с 1 ч.л. зехтин и се добавя овесено брашно, колкото да стане каша. Нанася се дебел слой на лицето и след 20 минути се отстранява.
За мазна кожа се препоръчва билкова парна баня със салвия, т. нар. градински чай. В 2 л вряла вода сложете 2 с.л. салвия. Надвесете лицето над съда за около 15 минути. След това подсушете и нанесете подходящ крем.
Маската от лайка е лечебна и се прилага при възпалена кожа и младежки пъпки. В 1 ч.ч. вода се попарва 3 с.л. лайка, може да се добави и 1 с.л. горчива детелина. Когато лайката поеме, се налага върху лицето. Покрива се с марля и престоява 30 минути.