Не на портокаловата кожа

10.05.2006г. / 08 32ч.
Аз жената
Не на портокаловата кожа

Почти при 90 % от жените след 40 годишна възраст се появяват рехави мастни отлагания по бедрата, прасците и ръцете. По друг начин казано в подкожния клетъчен слой се натрупват отпадъчни продукти, които превръщат нежната женска кожа в “портокалова”. Този процес специалистите наричат целулит и вече 30 години търсят ефективно лечение.

У нас 78, 6 % от жените страдат от целулит, като 89, 3 % са с наднормено тегло, а процентът при по-стройните е 67, 1. Изследването показва, че спазването на диети не е гаранция за стегната и еластична кожа без дефекти. Най-често целулитът се появява през пубертета, по време на бременността и след менопаузата.

С появата на нарушенията по повърхността на кожата жената започва да се чувства дискомфортно, което оказва влияние върху нейното самочувствие и изобщо върху нейния начин на живот.

Причината за наличието на портокалова кожа е промяната в структурата на съединителната тъкан, която разделя мастната тъкан на делчета. Натрупаните мастни клетки се раздуват, като може да увеличат обема си до 60 пъти и по този начин да затруднят кръвообращението и лимфния поток. Вследствие на което съединителната тъкан се деформира, просмуквайки течност се надува и втвърдява и върху кожата се появяват неравности във формата на трапчинки. Колкото повече се увеличава количеството подкожна мастна тъкан, по-големи стават трапчинките.

Първият симптом за зараждане на целулит е по-трудното зарастване на рани и синки. Може да се появят малки отоци и подпухналост. Ако не обърнете внимание на време, отоците нарастват и по кожата се появяват неравности, които се забелязват при движение на долните крайници. Следващия етап е образуването на портокалова кожа, съпроводено с появата на уплътнения и синини. Със задълбочаване на процеса целулитът се забелязва дори и при отпусната кожа. Дейността на повърхностните вени е затруднена и в капилярите се задържа кръв. Когато цветът на кожата се измени и придобие синкав оттенък, тогава целулитът от козметичен дефект е прераснал в медицински.

Излекуването от целулит е възможно само ако се вземат мерки още в първия стадий. В по-късните етапи се изглажда кожата, но не може да възстанови първоначалния си вид.

Причините за възникването на целулита са най-общо казано въздействието на женските полови хормони, нездравословния начин на живот и предаване по генетичен път.
В разрез с тиражираното рекламно мнение, че проблемът може да се отстрани “до лятото” само чрез повърхностни манипулации под формата на масажи, съчетани с втриването на различни кремове, към проблема трябва да се подходи глобално. Образуването на неравностите по кожата става за много кратък период и се премахват само с постоянство и нов здравословен режим, редовно спортуване, третиране с козметични препарати и масаж.

На първо място обърнете внимание на хранителния режим. Намалете мазните и сладките храни и избягвайте приема на газирани напитки, алкохол и консерванти. Наблегнете на плодовете, зеленчуците и заместете белия с пълнозърнестия хляб. В кухнята подправяйте ястията си с по-малко сол. Тя допълнително утежнява картината, като вкарва вода в засегнатите области под целулита. За радост съществуват хранителни продукти, които имат антицелулитно въздействие – подобряват плътността и еластичността на съединителната тъкан и освобождават излишната вода в клетките. Това са картофите, зелето, оризът, гъбите, бананите и ечемикът.

Известно е, че течностите са враг номер едно в борбата с целулита. Пийте по 2 литра вода на ден. Ако е минерална, не трябва да съдържа повече от 20 мг натрий в 1 л. Полезно е да изпивате по една чаша прясно изцеден сок преди хранене. Много важно е да избягвате резките промени в теглото. Дори да имате плосък корем и нито един излишен килограм, може да се сдобиете с портокалова кожа. Знайте, че целулитът не е непременно свързан с проблеми с теглото. Може да имате бъбречна недостатъчност, ендокринни смущения или да вземате неподходящи контрацептиви.

Ако не сте спортна натура и избягвате физическите натоварвания, разходката в квартала за не по-малко от 20 минути и сутрешната гимнастика са достатъчни за подобряване на обмяната на веществата. Подходящи спортове са каране на велосипед, плуване, тичане и фитнес. Ако работата ви изисква да прекарвате повече време в седящо положение, ставайте на всеки половин час, а вечер като си взимате душ сменяйте топла и студена струя. След това с кръгови движения от долу на горе нанесете подходящ крем и се отпуснете за няколко минути. Хубаво е да ходите един път в седмицата на професионален масажист.

В козметичния или медицински център се предлагат най-разнообразни антицелулитни процедури. Необходимо е предварително да си направите изследвания, за да се установи произхода на целулитното натрупване, на базата на което да ви се изготви програма. Тя може да включва йонизиращи процедури, при които с помощта на ток се вкарват активни съставки, масажи и компреси с водорасли съчетани с облъчване с инфрачервени лъчи, тангенторни бани с водорасли и др. Имайте предвид, че лечението с хормонална терапия в повечето случаи е неефективно.

Най-важното е да реагирате навреме и да сте упорити в борбата. Намалете стреса в ежедневието, който води до непрекъснат глад, спазвайте умерен хранителен режим и редовно се движете – това са основните правила за високо самочувствие и нежна кожа.

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
tsvetanka ( преди 11 години )
magdalina ivanova tazi zaparka koqto si pravish vseki den li se prigotvq po tozi nachin imam predvid vseki den po100ml voda i 2 supeni lajici bial imel
отговор Сигнализирай за неуместен коментар