Важно е билката да бъде набрана в точно определен момент, когато съдържанието на лечебни вещества е най-високо. Това време е различно за многото видове, влияещи се най-вече от следните фактори: климат, годишен сезон, слънчево греене, денонощни цикли, почвени условия, възраст и др. Разбира се не е задължително да сте запознати с всички тези данни, за да наберете билки с необходимото количество активно действащи вещества. Необходимо е само да знаете някои правила за събиране на отделните части на растенията:
Пъпките се откъсват рано на пролет, още преди да са се разпукали. Не се докосват, а след отрязването им се оставят свободно да паднат в съда. Прието е стръковете да се берат по време на цъфтежа. Цветовете – също, като се допуска и малко преди разтварянето им, но задължително се пропуска периода, когато се образуват плодове. Семената – при пълното им узряване. Корените – през есента или пролетта, когато горната част на растението е изсъхнала или когато се развива. Корите – също, както при корените, с тази разлика, че се взимат от млади дървета (обикновено двегодишни клонки).
Основни напътствия:
Хубаво е, когато тръгвате за билки да си приготвите предварително остро ножче или ножици, с които ще избегнете наранявания на растението. Режете само тази част, която ще ползвате. Ако в дадения район има малко на брой екземпляри от билката, която събирате, оставете няколко растения за размножаване. Никога не берете редки и защитени видове.
Най-подходящо е след като сте набрали лечебните билки до 5-6 часа да започнете тяхното сушене. Сложете растенията на топло, сухо и проветриво място – може на балкона, под навес. След като изсъхнат добре, може да ги нарежете и поставите в тъмни съдове, като избегнете пластмасовите, тъй като етеричните вещества от растенията се свързват с нея..