Продажба на бебета

19.07.2006г. / 19 20ч.
Аз жената
Продажба на бебета

Вече никой не се изненадва от новините, в които се съобщава за разбита престъпна групировка, занимавала се с трафик на новородени бебета. Това, че бедни, бременни жени, предимно от ромски семейства са прехвърляни в Гърция, Франция, Италия и кой знае още къде, за да родят и продадат новородените си бебета е нещо обичайно. Дори британският в. "Индипендънт" написа, че според данни на Интерпол България е топ страната по “износ” на пеленачета. Според изданието търговията процъфтява години на ред, а за една година стотици жени напускат страната ни, с цел да спечелят пари и да започнат по-добър живот. Преди година в репортаж на друга медия – радио ВВС 4 беше отбелязано, че трафикът на бебета се оказва един от най-големите проблеми преди присъединяването ни към Европейския съюз.

Най-често престъпната схема изглежда така: многодетно семейство, което живее на прага на социалния минимум, дължи пари на местен трафикант, който ги склонява да продадат бебето си и да си върнат заема. Двамата родители лесно се съгласяват след като им бъде обещана сумата, която варира от 1000 до 6000 евро. Бременната жена най-късно в 8-ия месец минава границата с Гърция и след контролно пропускателния пункт член на престъпната група й отнема паспорта докато не роди. Поради големите разходи по престоя, жената ражда още в 8-ия месец чрез секцио. Бездетно семейство, което се явява купувачът обявява бебето за свое, след като бащата официално го припознае, а бъдещата майка заяви, че ще се грижи за него. Започва да тече три месечна процедура по осиновяване, в която родилката потвърждава пред съда, че е съгласна. След приключване на сделката жената се завръща в страната и получава уговорената сума.

От Националната служба за борба с организираната престъпност съобщават, че поради международния характер на престъпленията – най-вече трудният контакт между службите от различните държави, случаите се разследват много трудно. Ето защо почти всички разбити канали за трафик на новородени са резултат от сигнали на недоволни майки. Най-често жените се жалват в полицията, защото не са получили парите или те са били многократно по-малко от обещаната сума, или купувачите се отказват, поради здравословен проблем на бебето.

"Индипендънт" разказва историята на 23-годишната Яна Добрева, живееща в ромското гето в Бургас, която била измамена заедно с още три сънароднички. Подмамена от предложение за работа в чужбина, заминава за Гърция. Там разбира от Александър, човекът, който ги превежда извън граница, че е уговорена сделка за нейното бебе. Александър и още няколко човека щял да продаде пеленачето за 3000 евро. Медията отбелязва, че в момента чрез съвместни действия от страна на двете държави тече акция, която да пресече този трафик. Над 20 заподозрени от престъпната банда, както и предполагаеми купувачи са арестувани през последните месеци в цяла Гърция. Трите жени са добре и се намират в болница в гръцкия град Ламия, от където скоро се очаква да се приберат.

Тази история е с хубав край за разлика от преживения ужас на други жени, една от които е шестнайсетгодишната Минка от Ямбол. В журналистическо разследване Румяна Емануилиду разказва за младата жена, която била задлъжняла на човек от съседното село. Тя била заплашена, че ще отвлекат детето й ако не върне заема. Към сумата се трупали лихви и притеснената жена се съгласила да отиде в 8-ия месец в Гърция на работа. Там разбрала за плана да продадат бебето на гръцка двойка. След раждането се оказало, че бебето е с малформации и уговорените осиновители развалили сделката. Поради неуредени документи Минка се завърнала заедно с детето си без право на помощи.

Коментирай
Свободно време