С настъпването на първите есенни дни започва събирането на черния бъз. Старите хора го наричат свирчовина, защото клоните му имат мека сърцевина и лесно се отделя. Познат е още като драмбъз, селешник и др. В народната медицина е намерил широко приложение, като всички части на растението са лечебни.
Можете да познаете дървовидният бъз по жълто-белите дребни цветчета и черните плодчета, които са лъскави и топчести и съдържат по 3 кафяви семена. Плодчетата на бъза се берат без дръжките и преди употреба задължително преминават през топлинна обработка, защото трябва да се разгради вредния глюкозид “самбунигрин”. Добре е да се събират рано сутрин, когато още има роса. Не се употребяват зелени, а само добре узрели плодчета. Те съдържат още каротин, витамин C, желязо, витамини от групата B, аминокиселини, ябълчена и винена киселина и др. През зимните дни извлекът от плодовете на бъза действа общо укрепващо на организма, подкрепяйки имунната система. Много добро действие оказва при простуда, хрема, ангина, кашлица, също така при невралгии и повлиява благотворно на отделителната система и простатната жлеза.
Сироп от черен бъз
Измива се току–що набраният черен бъз и в стъклен буркан се слага ред от плодовете и се покриват със захар. Редуват се и накрая върху захарта се посипва плътен слой канела. Бурканът се слага на тъмно и прохладно място, където престоява 40 дни. Пие се по една лъжица три пъти дневно. Задължително за приготвянето се използват узрели плодове.
* * *
Суров сироп от бъз
http://forum.az-jenata.bg/viewtopic.php?t=1168