Разбира се, има доста самотни родители, за които тези съвети няма да бъдат интересни или полезни, тъй като те са добре финансово, но рубриката ще бъде и едно предизвикателство към тях да споделят своята опитност и да окуражат останалите.
Би било прекрасно и ако бъде една мигаща червена лампичка в очите на обществото – че това е ситуацията, в която израства една голяма част от бъдещото поколение в България. Както и един призив: “Не изоставяйте децата си!”
За българската действителност това е доста болезнена тема. Жените, на които по една или друга причина се е наложило да отглеждат сами децата от самото им раждане, обикновено изпитват доста социални и финансови трудности. Подобен е случаят и с разведените. Държавата не отпуска никакви средства за самотни родители, нито осигурява някакви привилегии при намиране на работа. Реалността е обикновено жестока, защото фирмите избягват да назначават жени с деца, а още повече се страхуват, ако въпросните са самотни майки. За тях това са проблемни личности, тъй като по презумпция се смята, че те по-често ще искат отпуск и болнични, ще им се налага да излизат по-рано от работа, за да приберат детето от детска градина или от училище и т.н. Може би било доста по-добре, ако държавата отпускаше средства за самотните майки /бащи/ и ако даваше преференции на фирмите, които рискуват да назначават както инвалиди, така и “неблагонадежден” персонал, каквито според тях са и самотните майки. Както и ако имаше работещи механизми за изискване на отговорност от страна на бащата. Тогава сигурна съм, че щеше да има по-малко притиснати от обстоятелствата майки и много повече щастливи деца.