Детето влиза в болница – не се притеснявайте, организирайте се

23.02.2007г. / 09 40ч.
Вергиния Генова
Детето влиза в болница – не се притеснявайте, организирайте се

Ако на детето ни предстои влизане в болница добре е преди това да се подготвим психически и практически за това. Разбира се зависи много от това дали постъпването е планово или внезапно.
В случаите когато е планово и е с направление от здравната каса трябва да приготвите всички необходими документи и изследвания.

Всяко здравно заведение има специфични изисквания и е добре да ги знаете предварително. Например: може да изискват придружителите да са с бели престилки. В държавните болнични заведения обикновено няма отделна стая и легло за придружителите, само в най-добрия случай столче до леглото на детето. Няма достатъчно персонал, който да се занимава персонално с децата, затова и допускат родителите сами да се грижат за тях.

Самото лечение е безплатно, ако е с направление от здравната каса /т. е. би трябвало да се счита, че си го платил предварително/, но ти вземат пари за престой в болницата. Не знам доколко е регламентирано, но при нас, след постъпването ни съобщиха, че трябва да дадем 20 лв. И записаха в една тетрадка, че сме се отчели.

Не си мислете, че като сте постъпили в болница те ще зачислят детето ви на храна веднага или че тя ще става за ядене. Ако няма кой да ви доставя необходимите провизии, добре е да помислите за всичко преди това, за да не се налага от самото начало да оставяте детето в непозната среда с непознати хора. Децата, особено онези, които не са свикнали да общуват с много хора, се травмират и това увеличава напрежението от самото начало.

Децата приемат бързо новата обстановка, могат да приемат нормално дори и абокада, забит в ръчичката. Обаче ако вие сте напрегнати и те стават нервни, защото започват да очакват нещо лошо да се случи. Страхуват се главно от това да не ги разделят от вас или да не ги заболи. Обикновено, ако не платите за самостоятелна стая, сте в една обща стая, където има различни деца – едното може да плаче, другото да е омотано цялото в системи и т. н., което е доста стряскащо. Търсете слънчевия лъч в цялата обстановка. Примерно: всичко ще свърши много бързо, вече ще може да тича заедно с другите деца, абокадите са цветни.

Ако му предстои операция на другия ден, сестрите ще ви уведомят, че от 16 ч. нататък трябва да престанете да му давате храна и вода. Много е важно да спазвате това условие, въпреки, че е много мъчително. Децата започват да плачат, да молят най-често за водичка, а вие трябва да им отказвате. Ето тук ви трябват любимите играчки и книжки на детето, за да може да отвличате вниманието му.

1. Въоръжете се с търпение и спокойствие.
2. Вземете си пари. За всеки случай. Може да ви се наложи да купите от някой близък магазин или от лавката на болницата, нещо което сте забравили.
3. Не забравяйте мобилния телефон или карти за обществени телефони.
4. Вземете храна, за предпочитане такава, която не се разваля бързо.
5. Не забравяйте вода.
6. Купете от любимите сокчета на детето.
7. Лекарства за вас. Особено ако знаете, че напрежението и притеснението ви причиняват главоболие.
8. Пижамка за детето и бельо. За по-сигурно няколко броя от всичко.
9. Четки за зъби, пасти, хигиенни принадлежности. Ако сте сами и няма кой да ви смени, забравете за баня няколко дни.
10. Любимите му книжки и играчки. Ще имате много време, в което трябва да поддържате настроението и да се опитате да създадете атмосфера близка до домашната.
11. Обяснете на детето какво се случва, какво да очаква и че всичко, което става е за негово добро.
12. Вдъхвайте му доверие към сестрите и лекарите. Те нямат време за това.
13. Вкарайте игровия елемент в сериозната иначе обстановка.
14. Важно е да се уверите, че са тествали детето ви за алергии, преди операцията.
15. Когато го вземат в операционната е най-напрегнатото време за родителите, защото никой не си прави труда да им обяснява каквото и да било. Единственото, което може да правите е да се молите, разхождайки се насам натам по коридорите.
16. Излизането от упойка е шоково за майките. Ако не успявате да се справите сами, бързо повикайте сестрата.
17. Ако детето е малко, добре е да му вземете нощното гърне от къщи.
18. Докторите не са много словоохотливи, но е добре да ги разпитате какво трябва да правите и какво да очаквате след излизането от болницата.
19. Обикновено децата се възстановяват бързо, но в началото след операцията не бива да правят резки движения.
20. Следвайте указанията на лекарите и се надявайте детето да е здраво и да не ви се налага да посещавате повече болници.
21. И не забравяйте да бъдете позитивни. Всичко минава по-лесно така.


Коментирай