Засаждане на луковици

11.03.2008г. / 19 57ч.
Вергиния Генова
Засаждане на луковици

Луковичните цветя се садят през есента и през пролетта. През есента е добре да се насадят минзухарите, зюмбюлът, нарцисът, лалетата, за да може при първите слънчеви лъчи да се развият и да цъфнат.

През пролетта се садят гладиолите, бегониите, лилиумите, далиите (гергините), фрезиите и други. Това са онези цветя, които цъфтят по-късно през пролетта, през лятото или през есента.

През март след традиционната топла зима по нашите земи кокичетата дори може да са прецъфтели. Но обикновено на сенчестите места кокичетата се белеят и все още хубавеят и радват окото. По това време започват да поникват и останалите луковични растения: зюмбюл, нарцис, минзухар, лалета, както и паричките, теменужките и незабравките. Всички те трябва да се плевят, да се оформят териториите им и да се наторяват.

Луковичните растения не обичат глинеста почва, затова е добре да се дренира с малко пясък, за да могат да си пият вода от почвата на воля.

За новите градинари ентусиасти ще кажем, че различните луковични растения се засаждат на различна дълбочина с корените надолу и заострения край нагоре.

Минзухарът и кокичето се садят на 5 см дълбочина – най-добре е да ги садите на групи по 20-30 растения, за да може да ви се образува цветно петно. Садят се есента, за да могат да цъфнат на пролет.

Нарцис, лале се садят на 10 см. Логично е, защото самите луковици са по-големи и цветята, които се развиват са много по-високи от кокичето и минзухара.

Гладиолите и нарцисите се садят на 15 см. Добре е гладиолите да се садят в лехи и близо до водоизточник. Първо, когато порастат, знаете развиват големи тънки и остри листа и високо стъбло и често, за да не полягат по земята и да умрат преди да са цъфнали, трябва да ги укрепим с конец, забивайки колчета в двата края на лехата. Тъй като са високи, добре е да може да се напояват на лехички, без да се премества маркуча, защото пък иначе ще ги счупим.
Божурът и далиите се садят на 20-50 см.

Тъй като всички тези цветя растат и цъфтят поетапно, когато оформяме нашите градинки е добре да ги садим по височина. Най-отпред най-ниските и най-рано цъфтящите – кокичета, минзухари, зюмбюли и теменужки. След тях нарцисите и лалетата. След което божура и далиите. Трябва да имаме предвид, че последните две се разклоняват и се превръщат в малки цветни храсти, затова и трябва да предвидим повече място за тях.

Освен с тези, може да експериментирате и с други цветя, за да оформите различни цветни композиции.

Фрезията също се сади през пролетта, но трябва да имате предвид, че е много капризна. Трябва да не й е прекалено сенчесто, както и да не е съвсем на припек, да не е много влажна почвата, но и да не остава съвсем на сухо. С една дума, прекалено капризна е и е само за майстори градинари. Миналата година аз лично преживях цветно фиаско със закупените луковички от фрезия. 10:0 за разните гадинки, които ровичкат в почвата. Затова си мисля, че фрезията е не само изключително красиво растение, но явно е и с много сладка луковичка.

При подобен неуспех опитните градинари съветват да се смени мястото и да се увеличат грижите към съответното растение. А аз като начинаещ градинар, следващия път смятам да опитам в сандъче, което също е подходящ вариант за такива нежни и капризни цветя.

Коментирай
6 rate up comment 0 rate down comment
tsvety ( преди 12 години )
Засадих 20 фрезии през март. Вече имат огромни листа и нито едно стъбло. Никакво цветче. Знаете ли причината?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
kuku mau ( преди 12 години )
3 rate up comment 43 rate down comment
Emiliya ( преди 12 години )
Много благодаря за чудесната статия - кратка, ясна и изчерпателна. Ще се придържам към всички съвети и надявам се, ще се получи нещо прекрасно. Поздравления!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7 rate up comment 0 rate down comment
violeta ( преди 12 години )
търся тъмно_синя иглика градинска не холандска
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 4 rate down comment
Светла ( преди 12 години )
Прочетох много полезна информация.Бих искала да попитам кокво се сее по това време на годината./ноември/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Марийка ( преди 12 години )
Отглеждала съм бял и цветен лилиум в саксия като стайно цвете - не трябва луковицата да е покрита изцяло с пръст. Обича много светлината - близо до прозорец, но не изложен на преки слънчеви лъчи. Ако имате в градината - там не го наричат бял лилиум а БЯЛ КРЕМ - цъфти през лятото и много силно ухае- достига до 100-120 см. височина, луковицата му трябва добре да е покрита с пръст,има период, когато листата му окапват и в началото на пролетта отново израстват буйни и зелени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Дядо Мраз ( преди 12 години )
Хей,напреднали-начинаещи имам въпрос:луковицата на обикновенния бял лилиум трябва ли да се покрива с пръст цялата или върхът й да остане видим?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Марийка ( преди 12 години )
Много благодаря за съветите по отглеждането на пролетните цветя. Аз също много обичам цветята и през есента на миналата година засадих луковички от кокичета, зюмбюли, лалета и нарциси в сандъчета на балкона. Той е с изложение югозапад и не е остъклен. Имахме удоволствието да се радваме на цъфналите кокичета. В момента е цъфнала жълта иглика. Лалетата вече са напъпили, а нарцисите също са израстнали около 5-6 см. Но в една от големите саксии където съм направила цветна композиция, сигурно съм засадила по-надълбоко някои от луковичките, защото до момента само кокичетата цъфнаха и съвсем слабо са се показали нарцисите. Може би ще се получи интересно защото те ще цъфтят по-късно, когато в другите саксии и сандъчета вече са прецъфтели.На всички любители на това прекрасно хоби - цветарството от сърце пожелавам успех.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар