Всяка година в България се откриват 3584 нови случая с рак на гърдата по данни на Националния раков регистър. В повечето случаи (92.9%), болестта е в ранен стадий и в 7.1% – в напреднал метастатичен стадий. Ракът на гърдата е най -честата локализация – 23% от злокачествените заболявания при жените у нас. Заболеваемостта се увеличава през последните години, като през 1981 е била 35 на 100 000 души население, а през 2004 – 46.1 на 100 000. Ракът на гърдата води до смърт при 1144 пациенти в нашата страна годишно.
Потънали в ежедневните си грижи по работата, семейството, децата, българките нерядко неглижират проблема, а и най-важното – профилактиката. Истината е, че всяка жена трябва да поеме грижата за собственото си здраве сама. Профилактиката на рака на гърдата се състои в непрекъснато самонаблюдение и самоизследване. При поява на най-малката промяна трябва да се търси консултация от лекар. Необходимо е жените да преминават периодично на профилактични прегледи, които включват преглед от лекар, ултразвуково и при необходимост, рентгеново изследване.
Ракът на гърдата представлява съвкупност от много и различни болести. Ранното изследване на HER2 статуса и хормоналния статус е от огромно значение и те определят поведението на лекарите при конкретния случай, прогнозата на болестта и необходимото лечение. HER2-позитивният рак на гърдата е една от формите на рак на гърдата. Характеризира се с агресивен растеж и неблагоприятна прогноза. Причинен е вследствие на увеличеното количество на ген, наричан HER2, в туморните клетки. Жени с рак на гърдата, чиито туморни тестове за HER2 са позитивни, се нуждаят от специално лечение – определена химиотерапия и прицелна терапия с моноклонално антитяло. За поставянето на тази диагноза е необходимо всяка жена, претърпяла операция за рак на гърдата да бъде подложена на изследване за HER2.
Познанието относно рака на гърдата ще помогне на жените да се предпазят от него, а на вече заболелите, да се преборят с болестта. Целта на провежданите кампании за борба с рака на гърдата е да бъде осъзнат проблемът “рак”, да се създаде информираност относно опасността, последиците и възможностите за лечение, да се образоват жените за методите на превенция, а също така и да се запознаят с правата си като пациенти. Всеки човек има право да получи най-подходящото за неговото заболяване лечение. Усилията са насочени към повишаването на здравната култура на населението и създаването на трайни навици за периодично наблюдение и изследване при семейния лекар.
Знаменитости с рак на гърдата, като Кайли Миноуг, Карън Кийтинг и Шерил Кроу, привличат много публичност. Това допринася изключително много за осъзнаването на проблема с рака на гърдата и за борбата с него.
Най-сексапилните българки срещу рака на гърдата