Какво Ви носи тази работа?
В момента се занимавам персонално като инструктор, без да се обвързвам с фирми и работно време, предимно с хора, с които съм се занимавала или виждам, че имат желание.
Колко време на ден, според Вас трябва да отделя една дама за спорт, за да бъде във форма?
Както се предполага това са предимно жени, на които по нищо не им личи, че се занимават със себе си. Обикновено те са жени над 30 години със семейство и кариера, които вече по един или друг начин могат да си позволят да обърнат внимание на себе си. Дори да няма това лично време, за което говоря, една жена винаги може да отдели до час (личен съвет: предимно сутрин) в който да наблегне на проблемните си зони. Всяка жена може сама да прецени за себе си.
Упражненията във фитнес залите не изместват ли интереса към традиционните спортове?
Както всички знаем, фитнесът е поредното удобство, което предлага модерния начин на живот. Това разбира се, (по мое мнение) е нещо, което в никакъв случай не трябва да измества разходките (или тичането) в парка, плуването, и всяко едно движение, което в никакъв случай няма да е излишно.
Ако сме с наднормено тегло фитнеса може ли да замени диетите?
По повод това, дали фитнеса сам по себе си има ефект без съответния хранителен режим (диета), аз смятам, че това е възможно, но само в случаите, в които дадения човек харесва повече от нужното тялото си, този човек може да си позволи да се поддържа.
За да развиваме хармонично своето тяло трябва да имаме доста познания за устройството и функционирането на човешкото тяло може ли да разчитаме, че фитнес инструкторите ще ни въведат в тази материя и ще можем да намерим адекватни персонални съвети във фитнес залата?
Важно е, когато се ходи на фитнес да не се втурваме към уредите, които както знаем се разделят на мъжки и на женски. Често съм виждала хора, които, за да избегнат таксата „персонална тренировка”, убиват време на уредите с телефон в ръка или списание. След време същите тези хора все пак се допитват до мнението на инструктор, започвайки с думите „аз ходя на фитнес от една година и не виждам резултат”.
Жените доверяват ли се на Вашите съвети?
Често заради възрастта ми, жените смятат, че няма на какво да ги науча и в повечето случай подлагат на съмнение знанията ми. Поради това, че съм се занимавала професионално със спорт повече от 14 години, успявам да ги убедя, че това не е просто ген, а трябва и да се поддържа (ако го имаш) и съответно е нужна намесата на някое компетентно лице, което също някога се е обърнало към някого.
Бихте ли ни ориентирали кои от фитнес уредите за кои групи от мускули са предназначени?
Всеки фитнес предлага различни уреди на различни фирми и с различно качество. Според мен, фитнеса трябва да е внимателно подбран да се обръща внимание и на това дали е удобен (като място) и съответно да не се обръща внимание на това дали някой е казал добра дума за този фитнес. Една от проблемните части на жените са бедрата, съответно те сами трябва да преценят дали искат да работят за вътрешна или външна част на краката или да наблегнат на бедра или задна повърхност (задната част на бедрата). За да не се объркат, отново е нужно да се обърнат към инструктор, като доста биха го улеснили, ако им разкажат или посочат проблема си.
А какво бихте препоръчали за намаляване на ханша?
Другата проблемна част е ханшът. При тази зона е доста често срещано натрупването на мазнини. Това обикновено е заложено в структурата на човека, като тук вече няма разделение на мъже и жени. Зоната е специфична и тренировката за нея е строго индивидуална.
Почти няма дами, които искат да намалят гръдната обиколка, но всички искат да имат стегнат бюст, как може да се случи това във фитнес залата?
Стегнатия бюст е нещо, с което малко жени биха се похвалили. Като изключим хирургичната намеса, има начин да се повдигне, стегне или просто оформи, отново с намесата на инструктор, който да ви посочи нужния за вас уред или упражнение, обхващат една от трите групи на гръдния мускул (горна, средна и долна).
Има ли ограничения, примерно при заболявания, ниско - високо кръвно и т.н. да се ползват фитнес уредите?
При хора които имат проблеми с кръвното налягане или други заболявания е добре, ако са малко по-сериозни и се обърнат към специалист преди въобще да помислят за спорт, защото не винаги спортът е здраве.
Бременните жени могат ли да тренират във фитнеса и кое е полезно за тях и кое вредно?
Много бременни жени или такива, които искат да забременеят, но се опасяват от това, че може да развалят фигурата си, е добре да изчакат да стане, каквото ще става (по народно му, казано) и да помислят за фитнес или друг вид спорт поне 3 месеца след раждането, при положение, че няма усложнения (дископатия, ишиас, скъсана мускулна стена и др.) които биха навредили.
Фитнесът до колкото знам действа благотворно както на физическата, така и на нервната система на човека, ако не можем да си позволим посещение на фитнес салон какви са минималните грижи, които трябва да полагаме за своето здраве?
Искам да кажа, че фитнеса макар и на закрито, както е на повечето места в България, не винаги помага за психическото разпускане на човек. Доста често външния вид е приоритет пред общото здравословно и психическо състояние. Добре е от време на време да разпускате сред природата: на плажа, в гората или други места които са ви удобни и близки. За един човек, решил да направи нещо за себе си, са нужни минимални усилия и доста повече желание.
А Вие лично, освен с фитнес, как поддържате своята физическа форма?
Аз специално, като млада жена, се поддържам във форма чрез няколко коремни преси сутрин, махове и клекове за крака, а събота и неделя, тичам в парка. Когато имам тренировка с клиенти, не се подпирам по уредите, а гледам да показвам или правя упражненията заедно с тях, защото от това няма да ми стане нищо.
Остава ли Ви време за други забавления?
Времето за забавления или един вид разтоварване не ми липсва поради това, че още не съм създала семейство и тепърва градя кариера.
Какво послание бихте отправили към българските жени?
Жени, харесвайте се такива, каквито сте и ако правите нещо за себе си, го правете наистина за Вас. (Винаги обръщайте внимание на загрявката и разпускането, съответно стретчинга преди и след тренировка.)
Любим цвят?
Любимия ми цвят е жълто.
Любима песен?
Любимата ми песен е една италианска песен „Ti amo”, която доста често слушах по време на престоя си в Италия със семейството си, както и тук в България.
Любими места?
Любимите ми места са две, планините и пустините (зодия близнаци).
Любима рецепта?
Картофите на фурна на баба.