Инициативата „Ателието на Леонардо” носи името на един от най-известните в света дислектици – Леонардо да Винчи и е съвместен проект на Първия национален център по дислексия и БТК ГРУП. Целта на проекта е да развива креативните умения у засегнатите деца и младежи чрез средствата на изкуството и спорта. Едни от най-изявените професионалисти в областта на психологическите и педагогическите науки у нас - проф. Ваня Матанова и проф. Георги Бишков, представиха подробности за състоянието дислексия и начините за развитие на уменията на засегнатите деца.
Доказано е, че дислексията не е болест или увреждане. Тя представлява нарушение, което оказва влияние върху развитието на личността и цялостното й психично функциониране. Хората с дислексия изпитват затруднения при четенето, писането и смятането. Първите симптоми възникват у децата още в предучилищна и училищна възраст. Те могат да имат различни проявления, сред които са: лесно разсейване при работа със символи, нечетлив почерк, запъване при четене, бавно темпо при писане, четене или смятане, трудности при разпознаването на часовника, привидни проблеми със зрението и слуха, проблеми с изучаването на чужди езици и други.
„Навременното разпознаване на симптомите и консултацията със специалисти са от изключително значение за по-нататъшната терапия на детето и развитието му като личност в дългосрочен план.”, коментира Жасмина Йонкова, организатор на кампанията и основател на първия център за деца дислектици в България.
Поради оказвания натиск за подобряване на училищните постижения, детето започва да избягва всичко, свързано с подготовката му за училище. То се стреми да привлече вниманието на връстници и учители, като проявява недисциплинираност, клоунско поведение, хиперкинетичност, безразличие или агресия.
Установено е, че при децата, страдащи от дислексия, са силно развити креативните умения. Именно затова арт-терапията е един от най-успешните методи за преодоляване на това състояние. „Ателието на Леонардо” предвижда да развива тези дарби у децата чрез работилници по рисуване, мода, фотография, спорт и музика.
За целите на инициативата в терапията на децата, със своя талант и умения, ще участват активно редица водещи в своята област популярни имена:
мода – Виргиния Здравкова;
флейта – Теодосий Спасов;
фотография – Дилян Марков;
изкуство – Борис Десподов;
музика – Митко Кърнев и Дидо от Д2;
готварство – Иван Матев и спорт – Симона Пейчева.
Проектът „Ателието на Леонардо” се подкрепя и от медийните партньори Дарик радио, списание „Журнал за жената”, bTV, вестник „24 часа” и онлайн изданията Az-jenata.bg и Az-deteto.com.
Амбицията на инициаторите е след успешното приключване на кампанията, подобни центрове на вече функциониращия в Русе, да бъдат открити в София, Варна и Стара Загора.
На снимките:
Симона Пейчева – актриса
Вергиния Здравкова – дизайнер