Майките са много щастливи, когато видят своето новородено ангелче, но и често шокирани и уплашени. През главите им като вятър минават какви ли не мисли: от “толкова ли грозно дете сме създали”, “дали всичко си му е наред”, “каква безформена глава”, “дали не е болно с тези лишеи” и какво ли още не.
И на пръв поглед нашият сладък потомец може наистина да е доста нелицеприятен, но трябва да си повтаряме, че това е само временно.
Майките, които посещават училище за бременни трябва да са наясно с онова, което трябва да очакват и да не се притесняват, но за всички останали ще обобщим накратко за някои физически характеристики на новородените.
Трябва да знаем, че те не са дефекти, не са вследствие на нищо ужасно, а логично следствие от деветте месеца подводно съществувание.
Да започнем с кожата на бебето. Наблюдаващият лекар, може би ви е осведомил, че в зависимост от това колко близо до термина е било раждането кожата на бебетата е различна.
Ако раждането е било преждевременно бебетата имат тънка, прозрачна кожа, която е покрита с фин мъх, наречен лануго. Може да са покрити и с белезникава слуз, която предпазва тялото от амниотичната течност в утробата на майката.
Така че колкото по-близо до термина се роди вашето бебе, толкова по-красива (от наша гледна точка) кожа ще има то.
Всички бебета се раждат с розовееща (червенееща) кожа, заради кръвоносните съдове, които прозират през тъничката тъкан. А истинският цвят на кожата се проявява постепенно до първата година. Това обяснява и размяната на бебета дори ако те са от различни раси (черна и бяла).
Малките бели или жълти точици по лицето, които приличат на малки пъпки също могат да притеснят младите майки. Тези бели точици обикновено изчезват в рамките на три четири седмици след раждането от самосебеси.
Родилните петна могат да са с различна форма, цвят и размер. Те също будят притеснение, особено ако са на по видими части от тялото, по-големи или много по-тъмни. Трябва да знаем, че повечето родилни петна са безопасни и изчезват през първите няколко години от живота на детето, други обаче остават за постоянно.
Жълтият цвят на бебето през първите дни е сигнал за форма на жълтеница. Това също не е притеснително, голяма част от бебетата изкарват жълтеница още в болницата.
Косата на бебето е различна от постоянната. Някои бебета се раждат с гъста коса, други без коса. Според поверията, ако майката много повръща по време на бременността, то бебето ще се роди с много гъста коса.
Но така или иначе бебето не се ражда с цвета на косата, който ще му бъде за постоянно. Може бебето да се роди с гарваново черна коса, а после да е блондин или обратното. Също е възможно да установите, че на места бебето няма никаква коса – тогава трябва да го поставяте да лежи в друга поза и така постепенно цялата главичка ще се покрие с бебешка косичка.
Очите на бебето – както знаем бебетата от бялата раса се раждат със синьо-сиви очи и чак след няколко месеца или дори година придобиват истинския си цвят.
Голяма и безформена глава – Бебетата родени по естествен път се раждат с непропорционално големи и безформени глави. И какво друго да очакваме, ако горкото мъниче си е пробивало път понякога повече от 12 часа през тесния родов канал? Хубаво е, че фонтанелата все още не е затворена и до няколко месеца главата се оформя и всички кривини се изправят.
Непропорционален размер на тялото – новородените имат къси крака и разширени торсове и почти нямат вратлета. Тези аномалии са вследствие на продължителното стоене на малкото човече свито, но бързо се оправят.
Подути гениталии – възможно е гениталиите и на момченцата и на момиченцата да са подути, това е вследствие на голямата доза женски хормони получени от майката преди раждането.
Така че, ако забележим някои от тези аномалии в нашето новородено бебе, то не би трябвало да се притесняваме. Но за по-сигурно е добре да се консултираме с акушер, за да разсеем всякакви опасения.
***