Магазините са пълни с битова химия – купища препарати, които ни обещават бързо и лесно почистване. Само с леко забърсване на гъбата и мазният тиган свети от чистота, а “вълшебни кърпички” мият плочки и прозорци за секунда.
Да, ама не – ще каже препатилата българска домакиня. Всичко изглежда прекалено хубаво, за да е истина. Магическите течности мият и почистват, но за сметка на това са вредни за кожата на ръцете, за белите дробове и за околната среда.
А замисляли ли сме се за домашните си любимци? Горките котки и кученца, дето шляпат боси по паркета и теракота, които преди това старателно сме измили с разните му там белини и паркеточистители? Четириногите не могат да говорят, иначе сигурно щяха да си кажат, че ги щипят крачетата или им люти на езичето, когато после си ближат лапичките.
Къщите на нашите майки и баби дали са били по-мръсни от нашите, когато някога не е имало толкова битова химия? “Майката на чистенето” не е в скъпите препарати, а в редовното му извършване. Разбира се, че една модерна жена не може да се откаже поне от веро, прах за пране и препарат за тоалетната чиния. Това са неща от първа и всекидневна хигиенна необходимост. Останалото е лукс и маниащина.
От етикетите на почистващите препарати можем да прочетем, че съдържат вредни за природата вещества, които чрез водата попадат в околната среда и оказват въздействие върху биологичния свят и върху питейната вода. Затова нека почерпим идеи от тефтерите на нашите баби, за които основните почистващи средства са били пясъкът, содата и оцетът.
1. Почистване на фаянс – Разтворете във вода малко сода бикарбонат, смесена с оцет.
2. Почистване на тоалетната – Сипете в тоалетната половин литър врял оцет, изчакайте десет минути, изтъркайте хубаво с четката и пуснете водата. Ако е необходимо, изтъркайте след това допълнително със сода бикарбонат. Втори вариант – пуснете в тоалетната 5 таблетки за почистване на зъбни протези. Изчакайте двадесет минути, изтъркайте с четка и изплакнете.
3. Котлен камък върху слушалката на душа – Развъртете я и я накиснете в оцет, може да пробвате и силата на Кока кола.
4. Бърсане на прах от мебели – На парченце плат капнете няколко капки глицерин, изчакайте да изсъхне и после почиствайте с него.
5. Почистване на прозорци – Смесете топла вода и оцет в съотношение 11:1.
6. Миене на захабено стъкло – кани, чаши и др. – Изтъркайте ги с паста за зъби.
7. Почистване на микровълновата печка – Изцедете сокът на един лимон, сипете го в чаша и го пуснете в микровълновата печка да кипне. Стените на печката ще се покрият със сока. После с помощта на кърпа лесно ще я почистите. Ако е необходимо, изтъркайте допълнително с малко сода бикарбонат.
8. Почистване на теракотени плочки – Разтворете в топла вода малко винен оцет, като съотношението е по ваш избор. Оцетът е превъзходен дезинфектант, а неприятната му миризма бързо се изпарява. Ако все пак желаете веднъж в седмицата избършете пода с по-силен, химически препарат, но след това го “минете” още веднъж с чиста вода. Така ще бъдете сигурни, че не вредите на вашите домашни любимци. Ако има упорити и мазни петна, изтъркайте ги преди това със сода бикарбонат.
9. Отпушващи препарати – Използвайте помпа или метална тел. За поддръжка изсипете 1/4 чаша оцет и 1/4 чаша сода за хляб в канала. Оставете да подейства няколко минути и след това промийте с гореща вода.
10. За блестящи кранове на мивката в банята и кухнята – Изтъркайте ги с парче плат, натопено в лимонов или портокалов сок. Ако нямате сок, използвайте просто малко брашно.
11. Оставете времето да работи за вас – накисвайте тенджерите и тиганите, навлажнявайте силните замърсявания. Това ще ви спести време, усилия, препарати и пари.
Спазването на горните примери ще ни донесе чист дом, по-чиста околна среда и повече здраве на нас и на нашите домашни любимци.
(По материали от тетрадката на баба и на Министерство на околната среда и водите)
Да измием лесно и бързо прозорците
Неприятните миризми
Чистота и подреждане в дома – тема от форума