Българският букмейкър се ангажира както с консултирането на брошурата, така и с нейното пълно финансиране. ОТ НЗОК, които са основен работодател на лекарите-гинеколози и общопрактикуващите лекари, следящи бременните жени в България, обещаха, че ще разпространят листовката в цялата страна. “Еврофутбол” пък пое ангажимента да подкрепи НЗОК с допълнителна дистрибуция на информационния продукт чрез букмейкърските пунктове. Подобен ангажимент поеха и Фондация “Помощ за благотворителността в България” (ФПББ), от Българската асоциация за семейно планиране, НЗОК, от Националното движение на общопрактикуващите лекари и сп. “9 месеца”.
Дискусията роди и предложение бременните жени да получават тази брошура задължително още в момента на установяване на бременността. Ралица Райкова от сп. “9 месеца” коментира, че не е редно за раждането жената да получава десетки информационни материали и да подписва още толкова документи, а за самата бременност да не й се предоставя нищо. Маргарита Лулова от “Еврофутбол” предложи тази брошура да се дава на майката срещу подпис. Смисълът на подписа е да има обратна връзка и контрол, че акушер-гинекологът наистина е успял да информира бременната в условията на забързаното си натоварено работно ежедневие. Така ще бъде спазено основното изискване на участниците в дискусията брошурата задължително да достига до всички бъдещи майки, които по този начин ще имат ясна представа какви са техните права и какво да правят с оглед здравословното протичане на бременността през следващите месеци.
Другото предложение, около което се обединиха присъстващите, бе дадено от Анина Милева от Национален център по опазване на общественото здраве. Тя изказа мнение, че организирането на кръгли маси и дискусии на тема здравословна бременност ще продължават да остават без дългосрочен резултат, без съвместна работа между МЗ, МЕН, МТСП, ДАМС и Агенцията за закрила на детето.
Четвъртият извод бе да се регламентират нормативно всички дейности, свързани с периода на бременността, както и специалистите, които се занимават с нея, да бъдат лицензирани. Предложението бе на Красимира Костадинова от Асоциация на училищата за бременни/НЦООЗ, която алармира, че в цялата страна се провеждат десетки училища за бременни с недоказана квалификация.
Сред основните теми на дискусията бяха и правата на бъдещите майки, начинът на работа на държавните и гражданските организации, на медиите и на медицинските специалисти за най-доброто информиране на родителите с цел намаляване на рисковете по време на бременност. Всички присъстващи отчетоха отсъствието на представители на Министерството на здравеопазването, независимо че организаторите бяха поканили зам. министъра Матей Матеев и д-р Емилия Ташева.
Участници в дискусията бяха: Елица Баракова, Фондация “Помощ за благотворителността в България”; Маргарита Лулова и Елица Иванова, “Еврофутбол”; Наталия Тодорова, НЗОК, Анина Чилева, Национален център по опазване на общественото здраве; Д-р Роза Митрева, Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България; Красимира Костадинова, Асоциация на училищата за бременни/НЦООЗ; Десислава Георгиева, Българска Асоциация за семейно планиране; Гергана Пожарска и Златина Стоянова, Движение на българските майки; Таня Жоакинсмен, Сдружение “Настоящи и бъдещи майки”; Силвия Василева, фондация “Здраве и социално развитие”; Ирина Пекарева, www.zdrave.net, Елена Янакиева, Unicef; Ралица Райкова, сп. “9 месеца”.