Моите грешки като родител на 12-годишен тийнейджър, които не бива да повтаряте.
Всеки 15 септември децата обещават: тази година ще уча и ще бъда по-прилежен от предишната. Подобно обещание правят и родителите: тази година ще обръщам повече внимание на детето, ще проверявам редовно домашните, тестовете и бележника. Но и тук е в сила поговорката „Всяко чудо за три дни“. Така ентусиазмът и от двете страни започва да намалява още след първата родителска среща и до месец вече съвсем се е изпарил.
Ето няколко точки от моята програма „Как да бъда добър родител“:
1. Разбирате ли български и математика, а химия?
Дори и да не знаете материала, покажете заинтересованост. Може да окажете морална подкрепа на детето си, без значение колко добре разбирате математическите задачи или изобщо не може да различите наречието. Важно е всеки ден да се интересувате как е минало училището – това действа силно мотивиращо на вашия ученик.
2. Ред и организация
Всяка вечер питайте ученика има ли тест за подпис и проверявайте бележника му. Ако детето е малко, най-добре сами проверете чантата му. Много често няколко теста, чакащи родителския ви подпис, се мъдрят най-отдолу в раницата, смачкани и забравени от няколко дни.
3. Изпразване – напълване на раницата
Ако ученикът ви е в първи клас, научете го всеки ден след училище да изпразва раницата на леглото, да приготвя по кои предмети има домашно, да приготвя учебниците за следващия ден на купчинка и след това да ги слага в раницата.
Купете специална папка, в която детето ще пази старите тестове и други важни листа, които не са за изхвърляне, а по-късно през годината ще му трябват.
4. Детето ви има право на грешки
Не забравяйте, че детето ви се учи. Учителите не искат идеални ученици – те искат ученици, които се трудят всеки според силите си и напредват също всеки със свое темпо. Понякога родителите страдат от синдрома на „моето дете трябва да е идеално“. така само стресират излишно своя ученик. Няма нищо по-добро понякога ученикът да сгреши. Така учителят е наясно какво в материала не е усвоено и трябва да бъде повторено.
5. Долу ръцете от учебните проекти
Честа практика е по различните предмети учителите да възлагат проекти за домашна работа. Например върху голям картон да залепят картинки и да напишат под тях кратки текстове – за бозайниците, екология, исторически забележителности в моя град, бъдеще време в английския език и т. н. Не се изкушавайте да му помагате под никакъв претекст. Нека сам изреже картинките и да ги залепи, сам измисли и напише свои изречения под илюстрациите. Може само да го насочите, но не и да направите вие проекта.
6. Похвалете учителя по имейл
Учителският труд е тежък, изморителен и в същото време отговорен – без значение колко плюем по българските учители. Затова отделяйте време и драснете два-три реда по имейла или по скайпа на учителя на вашето дете. Споделете впечатленията на детето ви от даден урок, или от извънкласно занимание и др. Ако сте особено доволни от работата на учителя, направете си труда и преди работа минете през училището, за да поговорите с директора и да изкажете вашата благодарност. Или го напишете на имейла на училището. За добре свършена работа учителите също заслужават похвала.
Честита учебна година и нека се постараем този път да не повтаряме грешките от миналата!
* * *