Вторият брак между птицата феникс и „Фарс или никога вече самота“

31.01.2012г. / 10 58ч.
Аз жената
Вторият брак между птицата феникс и „Фарс или никога вече самота“

Хората сме като чорапите – все си търсим еша. Сами трудно ходим по белия свят – липсва ни нещо, студено ни е, понакуцваме и все се оглеждаме за другия.
И го намираме.

Абсурдните комбинации обаче не са рядкост. В мъглата на желанието да не сме сами вероятността да попаднем на балетна обувка, вълнен шушон, елегантен копринаж или задушлива найлонова конфекция е еднакво голяма. Впоследствие се оказва, че нито той ни пасва, нито ние на него.
Каква изненада!

Следва отново Цикълът на единичния чорап – раздяла, седиш самотно в пералнята и си ближеш раните, после се посъвземаш, оглеждаш се, събираш кураж и пробваш отново. Като птицата феникс любовният живот има своите цикли на жизненост и летаргия.
Наричало се верижна моногамия.

В общи линии май този модел се оказва един естествен развой на човешкия любовен живот. За сравнение – не е така при обикновената гъска, например. Тя избира партньор, с когото прекарват целия си живот. Много от хората имат късмета на тази домашна птица, а в половината от случаите продължават веригата с втори, трети и т. н. партньор.

Вторият брак
Триумф на надеждата над опита – твърди американецът Самюъл Джонсън, с което обобщава проучване по темата, направено през 2008 г., цитирано в статия на Уол Стрий Джърнъл.

Няколко фрагмента от статистиката на разводите:

В Америка до скоро се говореше, че всеки втори брак завършва с развод. Пикът е бил през 1980, но до 2008 – годината, в която е правено проучването, процентът спада до около 40 и това е най-ниското ниво от 1970 година насам.

Интересно е, че процентът разводи при първи и втори брак е приблизително еднакъв, което се коментира от Андрю Черлин, професор по социология в университета Джон Хопкинс така:

„Фактът, че процентът разводи при вторите бракове не е по-висок сочи, че много хора полагат сериозни усилия, за да направят втория си брак успешен. До сега считахме вторите бракове за много по-крехки – твърди професорът, но очевидно тенденцията е претърпяла обрат.“

В България за съжаление кризата предизвика бум в разделите, а и традиционната нагласа на дамите да създават семейство е сериозно разклатена. Все пак патриархалният модел на семейственост все още властва у нас.

Макар да очертават известни тенденции, тези факти все пак не променят естественото желание на човек да има свой близък спътник.

Разбира се това начинание носи своите рискове. Ето няколко предпазливи крачки към олтара на втората сватба.

Не се подценявайте!

Опасността да потънете в море от сълзи и самосъжаление след един провал е голяма. Помнете, че в твърде солена среда не вирее живот, така че след като изтече мътилката, не застивайте в статуквото на самотен мореплавател. Поемете дълбоко въздух, за да надуете спасителните лодки.

Създаването на семейство е като правенето на торта – освен даденостите, са необходими известен опит, добро желание и най-важното – вдъхновение. Ако в младостта си сте се решили на нещо с неясно съдържание и форма, то сега не е така, най-малкото знаете повече рецепти, маршрути и погледът ви е по-ясен.

Не прибързвайте !

Дайте си достатъчно време след развода, за да осмислите и анализирате причините за първия провал. Клишета, облечени в рехавите фрази като„несходство в характерите“, „не беше моята половинка“ не вършат работа. Няма такова нещо като „точният човек“ или „моята половинка“. Ключът се крие в това да намериш някого с ценности, максимално близки до твоите, сходни нагласи, вкусове и т. н. Гребането в лодка е синхронно действие.

Само светлите чувства НЕ стигат за нов брак. Ако се свържете с някого само заради увлечението, отново обричате връзката на провал.

Не се опитвайте да заключите миналото и да хвърлите ключа в реката!

Може да е било болезнено. Вероятно наистина желаете горещо да сложите ново начало за всеки от вас двамата, но ако заобиколите реалностите, може да връхлетят полета ви с неочаквана турболенция. Миналото е като погълнатата храна, ако не е добре сдъвкано, ще ви мъчи лошо храносмилане. Потърсете едно спокойно място в самолета ви за всички играчи от миналия и настоящия отбор. Едва ли партньорът ви ще е щастлив, ако не е в състояние да се вижда с децата си от първия брак например. Приемете ги като още пътници на борда, а и може да е по-весело така.

Не започвайте без яснота по основни прагматични въпроси!

Все едно да избършете добре екрана на монитора от прах, преди да гледате телевизия. Абсолютно необходимо! Финанси, деца и съпруг/а от първи брак. Сложете картите на масата и се разберете, макар разговорът да не бъде много романтичен. Ако оставите за после, филмът може да ви изненада с лоша картина.

Не се поддавайте на нуждата да се свържете с някого, притиснати от известна необходимост – самота, пари, втори родител за децата...

Във „Фарс или никога вече самота " Кърт Вонегът твърди:

„А кое е важното? – Да се търгува честно със съдбата.“

Ако се опитате да сключите сделка с обстоятелствата, съдбата може да ви изиграе лоша шега.

След тези няколко предпазливи „НЕ“-та преди едно ново съдбовно „ДА“ и още нещо:

Не очаквайте захаросан сладкиш – ще има от всичко, но пак ще е вкусно!

Ето моята собствена версия:

Моята голяма втора сватба всъщност не бе пищна и помпозна, но бе наистина голям ден за мен.
И доста забавен.

Стар манастир в сърцето на планината, булка в тъмна лила като онези бонбони „теменужка“ от детството ни, кума съвместяваща функциите на детегледачка за 3-годишната ни дъщеря, докато тя се опитваше да провали църковния ритуал и катурне младоженеца на пода, а накрая чудновата смесица от дъжд, сняг, слънце и вятър.

Като семейният живот. Успяхме обаче в тази атмосферна какафония да уловим един слънчев лъч и до днес го държим здраво.

И дано Бог благослови всеки дръзнал да пътува в тандем, защото най- мъдрата Книга твърди:

9. По-добре да са двама, отколкото един, понеже те имат добра награда за труда си;
10. Защото, ако паднат, единият ще дигне другаря си; Но горко на оня, който е сам, когато падне, И няма друг да го дигне.
11. И ако легнат двама заедно ще се стоплят; А един как ще се стопли сам?
12. И ако някой надвие на един, който е сам, двама ще му се опрат; И тройното въже не се къса скоро.

Еклисиаст, глава 4

Прочетете още:

Коментирай