Мъжът ми ме бие, как да го спра

02.02.2012г. / 10 29ч.
Нина Иванова
Мъжът ми ме бие, как да го спра

Домашното насилие е един от най-сериозните социални проблеми в съвременното българско общество. Тревожните статистики сочат, че всяка четвърта българка е малтретирана физически и психически вкъщи. За съжаление обаче само 1% от тези жертви на насилие, признават за това и сигнализират съответните институции.

Според изследвания на неправителствени организации основните причини за тормоза са безпаричието и употребата на алкохол, както и психологически травми в детството. Данните сочат, че домашното насилие у нас зачестява. Точна статистика обаче трудно се води, защото много от жертвите се срамуват или се страхуват да признаят какво са преживели.

Ако вие срещате подобен проблем у дома или пък ваши близки, приятели, познати, трябва да знаете, че има много алтернативи, които ще ви помогнат да промените ситуацията.

Първата крачка към борбата с домашното насилие е признанието на жертвата. Страхът, болката, срамът са основните причини малтретираните жени и деца често да крият трагедията си с години. Именно затова съществуват множество неправителствени организации, които помагат на хора в подобни ситуации.

За да спрете домашното насилие, трябва да признаете, че сте жертвата и че имате нужда от помощ. Това е най-трудната част – да се противопоставите на насилника. Но започнете ли с тази първа крачка, животът ви ще поеме в друга посока.

В мрежата може да откриете много телефони и контакти на организации, които помагат на жертви на домашно насилие. За да започне да се решава проблемът, са необходими комплексни действия и консултация със специалисти.

За начало може да споделите проблема си на горещите телефони на Фондация „Асоциация Анимус“ (+359 2 981 76 86), както и на телефон на доверието на Български червен кръст:
София – 02/81 64 892
Пловдив – 032/61 51
Ямбол – 046/662 904

Снимка: Reuters

Прочетете още:

Коментирай