Спортен психолог – не само в детския спорт

20.08.2012г. / 10 23ч.
Аз жената
Спортен психолог – не само в детския спорт

Темата наистина е деликатна. Губят ли българските спортисти така наречената „mental game“ в решителните моменти от състезанията? Съдейки по резултатите на Олимпиадата в Лондон – да. С изключение на 2 боксови мача и няколко гейма при волейболистите, българските представители не успяха да устоят психически в решителните моменти и да дадат най-доброто от себе си. Няма смисъл да изброяваме.

Спортната психология е дял от психологията, който се развива изключително бързо. Не само в детския спорт, където трябва да бъде неделима част от подготовката. Големите отбори също разчитат на психолози. Детския спорт у нас има много други проблеми за решаване в областите спортен мениджмънт и маркетинг. По-важно е да се осигури отопление на залата през зимата, отколкото да търси спортен психолог. Отделно няма и много доказани имена у нас (ако има, ще се радваме да ни споделите за тях).

Все пак инвестицията в спортна психология е важна за българския спорт. Да не правим гръмки сравнения, но поне колкото новата допинг лаборатория и построяването на Арена Армеец. Ето няколко основни съвета от известния спортен психолог д-р Патрик Кон, с когото екипът на SportIdeas се свърза, за да научи интересни подробности на тема спортна психология.

Няколко съвета преди важно състезание:

1. Не си поставяйте нереалистични очаквания – това почти винаги води до разочарование. Очакванията ограничават представянето/резултатите. Особено ако са без покритие.

2. Разсейването от атмосферата на големия мач е проблем за много спортисти. Изградете си защита.

3. Опитайте да не пренасяте проблеми от ежедневието си в играта. Трудно е да забравиш за всичко останало, докато си на игрището – но е изключително важно да го сториш.

4. Претрениране преди важно състезание. Ако цяла седмица не си се готвил на ниво, няма как в последните два дни да наваксаш.

5. Прекалено фокусиране върху резултатите и страх от провал.

6. Слаба тактическа подготовка и липса на стратегия за мача. Това е камък в градината на треньорите. Но без ясен план, спортистите се чувстват несигурни. Особено в отборните спортове.

7. Не се сравнявайте със съперника. Мислете, как да го преодолеете, а не колко по-висок, бърз или техничен е от вас.

8. Никога не разчитайте на късмет... това е блестящо оправдание и нищо повече. Често ли чувате български спортисти да се оплакват от малшанс?

9. Потърсете своя си начин за концентрация преди мач – едни слагат големите слушалки, други искат да останат сами, трети си имат ритуал. Спортът е бизнес – вие сами сте мениджър на представянето си.

Снимка: Reuters

Прочетете още:

Коментирай